800 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice pilnują dat przelewów oraz dbają, aby na porę dopełnić formalności. Co więcej, 800 plus co do zasady przysługuje każdemu niepełnoletniemu dziecku, bez względu na dochody rodziców. Jednak od 2025 roku to się zmieni dla części maluchów. A w jaki sposób? Zobaczcie saami, jakie zmiany chce w tej kwestii wprowadzić polski rząd.
Jak podaje serwis Dziennik Gazeta Prawna.pl, w 2025 roku ma wejść w życie nowelizacji tzw. specustawy ukraińskiej. A ściślej rzecz biorąc, w przypadku dzieci przyznanie 800 plus ma być zależne od realizacji obowiązku szkolnego, a w przypadku młodszych uczęszczania do zerówek. Wyjątkiem są maluchy młodsze niż pięć lat, a także starsze, o ile otrzymały odroczenie rozpoczęcia edukacji. Co za tym idzie, ukraińskie dzieci, które uczą się w szkołach online, w przyszłym roku nie będą już otrzymywały 800 plus. Obecnie jest taka możliwość, ale koniecznie jest złożenie przez rodziców oświadczenia w gminie, w której mieszkają, ale sporo osób się z tego nie wywiązuje, dlatego rząd planuje wprowadzenie zmian w tej kwestii. To ma zmotywować do zapisywania dzieci do polskich szkół i przedszkoli, co będzie weryfikowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w systemie informacji oświatowej. Jeśli dziecko nie będzie w niej figurowało, to rodzice nie otrzymają środków ze świadczenia do czasu zapisania pociechy do placówki oświatowej. Nowe prawo ma obowiązywać od początku przyszłego okresu świadczeniowego, czyli od 1 czerwca 2025 roku.
Wprawdzie obecnie 800 plus przysługuje każdemu dziecku, niezależnie od uczęszczania do szkoły czy przedszkola, a także dochodów rodziców czy pochodzenia, to jednak nie zawsze. W następujących przypadkach również i dzisiaj 800 nie zostanie wypłacone rodzicom: