Znikający rodzice chrzestni. "Swojego widuję tylko pod monopolowym". Ksiądz komentuje

Duchowny postanowił skomentować zjawisko "znikających rodziców chrzestnych". W nagraniu opublikowanym na TikToku przypomniał, jaka jest ich najważniejsza rola względem młodego człowieka.

Ksiądz Sebastian Picur to popularny w mediach społecznościowy duchowny z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie. Ksiądz Sebastian uczy też religii w tamtejszej szkole ponadpodstawowej i w publikowanych na TikToku nagraniach pokazuje, jak doskonale dogaduje się z młodymi ludźmi. Konto na TikToku wykorzystuje także do kontaktu z wiernymi, odpowiada tam na zadawane przez nich pytania. Nie boi się trudnych tematów - in vitro, kontrowersyjnych zabaw w Halloween, nieślubnych dzieci, rozwodów etc. Tym razem postanowił skomentować zjawisko "znikających rodziców chrzestnych".

Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce

Ksiądz o roli rodziców chrzestnych

Ksiądz skomentował częstą sytuację związaną z rodzicami chrzestnymi, którzy po chrzcie często po prostu znikają z życia dziecka. "Chrzestny ma pomagać ochrzczonemu wzrastać w wierze i miłości do Jezusa" - powiedział. Tymczasem w praktyce wygląda to tak, że zjawiają się w kościele na chrzcinach, potem pojawiają się także, gdy dziecko przystępuje do pierwszej komunii świętej, a potem słuch po nich ginie. 

Większość chrzestnych nagle znika? 

Pod opublikowanym nagraniem pojawiło się wiele komentarzy użytkowników TikToka. Sporo z nich opisywało sytuacje nieobecności rodziców chrzestnych w ich życiu. Jeden z internautów napisał: "Mam taką sytuację i chciałabym innych chrzestnych. Jest taka możliwość?". Inny dodał: "Chrzestnego widuję tylko pod monopolowym, a chrzestna nie utrzymuje kontaktu z nikim z rodziny". Ktoś jeszcze inny stwierdził: "Większość nagle znika". Pojawił się też komentarz: "Swojego widziałam dwa razy: raz na chrzcie (nie pamiętam) i na komunii." Ktoś napisał z przekąsem: "Chrzestny ma kupić rower i laptopa na komunię".

Nie każdy ma takie doświadczenia. Jedna z użytkowniczek TikToka pod nagraniem napisała: "Chrzestna zniknęła, ale został najlepszy chrzestny, który we wszystkim mnie wspiera i potrafi doradzić". Pojawiły się także pytania: "Czy można wycofać się z roli rodzica chrzestnego? Czy można przestać być ojcem/matką chrzestną na podstawie oświadczenia woli?". Na te pytanie ksiądz Sebastian jeszcze nie odpowiedział.

Czy rodzice chrzestni są potrzebni?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.