Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) to możliwość zmniejszenia podatku do zapłacenia przez rodziców malucha (maluchów) o określoną kwotę. Co do zasady przysługuje ona każdemu rodzicowi, ale tylko i wyłącznie, gdy spełnione są określone warunki. W przeciwnym przypadku fiskus może wymierzyć nieuczciwym rodzicom karę. A jaką? I za co? Tłumaczymy.
Aby móc skorzystać z preferencji podatkowej, rodzic musi spełnić parę warunków. Są one następujące:
Z kolei dzieci muszą spełnić przynajmniej jeden z poniższych wymogów:
Jeśli mimo niespełniania tych warunków rodzic zdecyduje się odliczyć ulgę na dziecko, może zostać surowo ukarany. Choć jednocześnie jest sposób na uniknięcie konsekwencji.
Gdy rodzic odliczy ulgę na dziecko, choć ta mu nie przysługuje, Urząd Skarbowy może to uznać za wykroczenie bądź przestępstwo, zależnie od tego, o ile uszczuplił podatek do zapłacenia. Granicą jest to kwota 21200 złotych. A jakie są konsekwencje oszustwa lub zwykłego niedopatrzenia? Grzywna w wysokości od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Jednak jest sposób na jej uniknięcie, ale można z niego skorzystać wyłącznie, gdy wobec podatnika nie toczy się postępowanie w tej sprawie. A co można zrobić? Należy jak najszybciej złożyć korektę deklaracji podatkowej i zapłacić wszystkie podatki, opłaty wraz z odsetkami. Jeśli jednak wobec rodzica już toczy się postępowanie, to nawet to już nie pomoże. Na szczęście Urząd Skarbowy ma pięć lat, aby wykryć nieprawidłowości w deklaracji podatkowej i wyciągnąć konsekwencje, więc w większości przypadków można spokojnie zdążyć to zrobić.