Prognoza na lato 2024. Alert dla ciężarnych i małych dzieci. "10 najcieplejszych miesięcy z rzędu"

Jaka będzie pogoda w tegoroczne wakacje? Czy będzie dużo słońca i upały? A może przeciwnie, będzie często i długo padał deszcz? Naukowcy stworzyli właśnie prognozę pogody na lato 2024, która nie napawa zbytnio optymizmem. Uważać powinny zwłaszcza małe dzieci i kobiety w ciąży.

Tegoroczne wakacje powoli się zbliżają, a wraz z nimi rodzinne wyjazdy i wycieczki. A czy tym razem pogoda będzie dopisywać? Jak się okazuje, nawet bardzo, ale zarazem niekoniecznie będzie to taka dobra wiadomość. Szczególnie dla osób, które naprawdę źle znoszą upały. 

Zobacz wideo Lato - najtrudniejsza pora roku dla małych dzieci. Dlaczego? [Mamy Czas]

Prognoza pogody na wakacje 2024. ECMWF wykonało właśnie modelowanie

Jak podaje serwis Twoja pogoda.pl, Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) właśnie stworzyło modelowanie, które jasno pokazuje, że czekają nas rekordy temperatur. Warto tu wspomnieć o tym, że ostatnie 10 miesięcy było również rekordowo ciepłe, więc zapewne latem też czekają nas kolejne rekordy pod tym względem.

Tego lata w Polsce anomalia temperatury ma być wyższa od normy z lat 1993 - 2016 o pół do nawet całego stopnia. To sugeruje, że będzie naprawdę gorąco, choć zarazem niekoniecznie oznacza to temperatury rzędu 30 - 40 stopni Celsjusza. Bardziej prawdopodobne są za to częstsze i silniejsze fale upałów. Bez względu na to, taka informacja to ostrzeżenie dla osób, dla których wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne - dzieci (zwłaszcza tych najmłodszych), kobiet w ciąży oraz osób starszych.

Pogoda na wakacje w 2024 roku. Jak poradzić sobie z dużymi upałami?

Jak widać z powyższych prognoz, w tym roku też szykują się latem olbrzymie upały, więc warto na zaś się przygotować. A jak można sobie poradzić z wysoką temperaturą? Oto kilka porad, jak poradzić sobie w gorące dni (za serwisem Nauka to Lubię):

  • nie wpuszczaj do domu gorącego powierza z zewnątrz - w upały naprawdę warto odpuścić sobie otwieranie okien i balkonów,
  • jedz pikantne potrawy i pij gorące napoje - choć brzmi to nieprawdopodobnie, to w ten sposób rozszerzają się naczynia krwionośne, i co za tym idzie, organizm łatwiej się ochładza,
  • noś nakrycie głowy - w ten sposób mniej się nagrzeje i zmniejszysz też ryzyko udaru,
  • noś dłuższe rękawy (i nogawki), ale z delikatnych, naturalnych materiałów - odsłonięta skóra potrafi nagrzać się nawet do 50 stopni, więc lepiej ją zasłonić, bo mimo wszystko tkanina nagrzeje się dużo mniej,
  • chroń oczy przed promieniowaniem UV - kup okulary przeciwsłoneczne ze specjalnym filtrem,
  • nie wycieraj potu ze skóry - w upały lepiej pozwolić kroplom potu odparować, bo w ten sposób ochładza się nasz organizm, a ścierając go, jedynie pogarszamy sprawę. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.