Od 1 października nowe świadczenie dla rodziców. Na konto wpłynie przynajmniej 36 tysięcy złotych

Rodzicu, masz małe dziecko i spełniasz te warunki? To już niebawem możesz skorzystać z nowego świadczenia. Możesz w ten sposób zyskać co najmniej 36 tysięcy złotych. W jaki sposób? I od kiedy? Zobaczcie, co już wiemy o nowym świadczeniu.

Obecnie rodzice dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, mogą skorzystać z wielu różnych świadczeń. Są to m.in. 800 plus, 300 plus, żłobkowe czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Jednak już za kilka miesięcy wejdzie w życie nowy rządowy program "Aktywny rodzic" (zwany potocznie babciowym). Co to takiego? Ten program będzie się składał z trzech różnych świadczeń, które zastąpią kilka innych, obecnych form wsparcia. Będą one skierowane do różnych grup rodziców, którzy będą musieli spełnić różne warunki, aby skorzystać z tych świadczeń. Co to za formy wsparcia? I jakie konkretnie warunki muszą spełnić rodzice? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Piotr Kuczyński o ustawie "Aktywny rodzic": Na ten program sami się złożymy przez powrót 5-proc. VAT na żywność

Nadchodzi program  "Aktywny rodzic". Wejdzie w życie już od 1 października 2024 roku

Jak podaje serwis Infor.pl, 9 kwietnia 2034 roku Rada Ministrów zaakceptowała nowy projekt  "Aktywny rodzic". Jest to wsparcie finansowe dla rodziców dzieci w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Będzie się ono składało z trzech różnych świadczeń, w zależności od sytuacji zawodowej rodziców. Co za tym idzie, wysokość wsparcia też będzie się różniła, ponieważ głównym celem nowego projektu jest zachęcenie rodziców (zwłaszcza młodych kobiet, ale nie tylko) do powrotu do pracy po narodzinach dziecka.  Przy czym będą obowiązywały następujące warunki:

  • podjęcie pracy przez oboje rodziców (wyjątkiem są ci, którzy wychowują szkraba samotnie),
  • nieskorzystanie z urlopu wychowawczego,
  • wrócenie do pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim.
  • posiadanie ubezpieczenie emerytalnego i rentowego, którego podstawa w sumie musi wynosić przynajmniej 100 procent minimalnego wynagrodzenia, a same składki wynoszą przynajmniej 50 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę (30 procent w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą). 

Program  "Aktywny rodzic" to trzy świadczenia. Są dla różnych grup rodziców

Jak już wspomnieliśmy powyżej, program "Aktywny rodzic" będzie się składał z trzech różnych świadczeń, a jednocześnie rodzice będą mogli skorzystać tylko z jednego z nich. Będą to następujące formy wsparcia:

  • "Aktywni rodzice w pracy" - dla pracujących rodziców, którzy oddadzą dziecko pod opiekę niani bądź babci (musi być oficjalnie zatrudniona na umowę aktywizującą), to świadczenie wyniesie 1500 złotych;
  • "Aktywnie w żłobku" - dla pracujących rodziców, którzy oddadzą dziecko pod opiekę żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna, to wsparcie wyniesie 1500 złotych (1900 złotych w przypadku dziecka z niepełnosprawnością);
  • "Aktywnie w domu" - opcja dla rodziców niepracujących, to świadczenie wyniesie 500 złotych.

Co więcej, wraz z ich wejściem w życie, przestaną istnieć dwa dotychczasowe - 400 plus na żłobek oraz Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO), które zastąpią odpowiednio "Aktywnie w żłobku" oraz "Aktywnie w domu". 

Czy podoba ci się pomysł nowego babciowego?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.