Zasiłek rodzinny: zmiany. Od sierpnia 2024 roku rodzice nie dostaną już tylu pieniędzy co wcześniej

Ile wynosi zasiłek rodzinny w 2024 roku? A kto może skorzystać z takiego wsparcia i na jakich zasadach? Już za jakiś czas ta forma wsparcia może ulec zmianie. Kiedy konkretnie i co się właściwie zmieni w zasiłku rodzinnym? Zobaczcie, co trzeba wiedzieć o tym świadczeniu.

W dobie galopującej inflacji i nieustannie rosnących cen rodzice muszą bardzo pilnować wydatków. W wielu przypadkach konieczne jest skorzystanie z pomocy finansowej, oferowanej przez miejskie ośrodki pomocy społecznej. Takim świadczeniem jest zasiłek rodzinny, który jest przyznawany na każde dziecko w rodzinie, choć na pewnych zasadach. Jakich? I ile wynosi takie wsparcie? Warto wiedzieć, że w sierpniu 2024 roku decyzją rządu obecna kwota może zostać podniesiona. A kiedy i w jaki sposób? Oto co już wiemy.

Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

Zasiłek rodzinny w 2024 roku. Za kilka miesięcy rząd może zwaloryzować to świadczenie

Jak podaje serwis Samorząd.Infor.pl, jest szansa, że rząd podniesie wysokość zasiłku rodzinnego. Wcześniej jednak musi ona zostać zweryfikowana w następujący sposób:

  • przedstawienie przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych tzw. progu dochodowego, którego wysokość jest związana z obecną inflacją, a także kosztami utrzymania się, np. cenami żywności czy odzieży,
  • do 15 maja przedstawienie przez rząd propozycje nowych, wyższych kwot zasiłku,
  • do 15 czerwca uzgodnienie wysokości nowych kwot zasiłku przez Radę Dialogu Społecznego.

A co jeśli Rada Dialogu Społecznego nie dotrzyma tego terminu? Wówczas to rząd w drodze rozporządzenia ustali nowe stawki zasiłku. Ma na to czas do 15 sierpnia

Zasiłek rodzinny w 2024 roku. Ile wynosi i kto może z niego skorzystać?

Jak sama nazwa wskazuje, zasiłek rodzinny przysługuje najuboższym rodzinom, a jego celem jest częściowe pokrycie wydatków na pociechę. W 2024 roku świadczenie wynosi tyle samo, co w 2023, czyli:

  • 95 zł na dziecko do 5 roku życia,
  • 124 zł na pociechę w wieku od 5 do 18 roku życia,
  • 135 zł na dziecko od 18 do 21 (24 w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności) lat.

Przy czym dzieciom pełnoletnim świadczenie przysługuje tylko, gdy kontynuują one naukę w szkole, bądź na studiach. Jest on zależny od dochodów - otrzymają go tylko rodziny, których miesięczne dochody nie przekraczają kwoty 674,00 złotych (764,00 złotych, jeśli choć jedno z dzieci ma orzeczenie o niepełnoprawności). Warto mieć też świadomość, że obowiązuje tu zasada "złotówka za złotówkę" - rodzina może dostać zasiłek rodzinny pomniejszony o kwotę równą tej, o którą miesięczne dochody przekraczają limit. Z tym że jak wysokość przysługującego wsparcia jest niższa niż 20 zł, to świadczenie nie jest przyznawane.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.