Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) to preferencja, która umożliwia zmniejszenie podatku do zapłacenia, a w wielu przypadkach uzyskanie sporego zwrotu od fiskusa. Co do zasady przysługuje na każde dziecko w rodzinie, ale nie zawsze. Co więcej, niektórym rodzicom ulga nie przysługuje też dlatego, że nie spełniają warunków. Jakich? Zobaczcie sami.
Rodziców jedynaków, którzy chcą skorzystać z ulgi na dziecko, obowiązuje próg dochodowy. Obecnie jest następujący:
Przy czym obecnie coraz więcej rodziców ten próg niestety przekroczy. Jak podaje serwis Infor.pl, jest to związane z podwyżkami za ostatnie dwa lata, które rekompensują inflację. Przez to wiele osób, mimo że teoretycznie zarabia najniższą pensję, to zbliża się do granic owego progu dochodowego. A osoby, której mają jeszcze wyższe wynagrodzenie. To oznacza, że wielu rodziców jedynaków nie będzie mogło (lub już nie może) skorzystać z ulgi na dziecko. A to przecież nie jest jedyny warunek, jaki trzeba spełnić, aby móc skorzystać z tej preferencji.
Urząd Skarbowy podał jasną listę warunków, jakie trzeba spełnić, aby móc skorzystać z ulgi na dziecko. Poza wyżej opisanym progiem dochodowym rodzice muszą też osiągać dochody opodatkowane wyłącznie według skali podatkowej (np. z umowy o pracę). Poza tym dzieci również muszą spełnić przynajmniej jeden z poniższych warunków:
A ile wynosi ulga na dziecko? Konkretna kwota zależy od liczby pociech na utrzymaniu i obecnie stawki są następujące: