Pierwsza Komunia na nowych zasadach. Nie w maju, nie z klasą, ale z reprodukcją baranka na pamiątkę

Jakie są reguły organizowania pierwszej komunii? Czy zawsze musi się ona odbyć w maju i całą klasą dziecka? Jak się okazuje, niekoniecznie. Niekiedy ten sakrament kilkulatki mogą przyjąć na zupełnie innych, nowoczesnych zasadach. Jakich? Zobaczcie sami.

Pierwsza komunia to trzeci sakrament, jaki przyjmują wierzące dzieci, zwykle w drugiej klasie szkoły podstawowej. Czyli jak mają mniej więcej osiem - dziewięć lat. Wówczas rodzice dbają o każdy szczegół - stroje, dodatki, jedzenie i prezenty. A jak właściwie powinna wyglądać oprawa komunii? I kiedy dzieci powinny do niej przystępować? W poznańskiej parafii Łacina od jakiegoś czasu sakramenty są udzielane na zupełnie innych zasadach niż dotychczas. A jakich konkretnie? Możecie być naprawdę zaskoczeni.

Zobacz wideo Jakie prezenty daje się dziś na komunię? [SONDA]

Komunia na innych zasadach. Parafia Łacina wychodzi naprzeciw potrzebom parafian

Jak podaje serwis Głos Wielkopolski.pl, w poznańskiej parafii Łacina komunie są udzielane dzieciom na innych zasadach niż tradycyjnie. Przede wszystkim sakrament dzieci mogą otrzymać bez względu na wiek, a co za tym idzie, nie muszą przystępować do niego wraz z całą klasą i koniecznie w maju. - U nas nie ma żadnej granicy wiekowej. Nie ma czegoś takiego, że dzieci idą w trzeciej czy drugiej klasie szkoły podstawowej. Jeśli dziecko ma 4 lata, chodzi z rodzicami co niedzielę do kościoła i ma silne pragnienie przyjmowania komunii, to dlaczego mielibyśmy nie pozwolić im przyjmować tej komunii - powiedział ksiądz Radosław Rakowski, proboszcz parafii pod wezwaniem Imienia Jezusa na poznańskiej Łacinie. Dodał też, że rodzice aktywnie uczestniczą w przygotowaniach do sakramentu. - Rodzina musi przygotować śpiewy i sama śpiewać na mszy św. Musi czytać czytania i przygotować całą liturgię. To jest ich spotkanie rodzinne. Ludzie chcą chodzić na mszę św., żeby się jej uczyć. Bo wiedzą, że jak będzie ta komunia św., to będą musieli przeczytać czytanie, podać kielich, przynieść procesję z darami. Więc sami się uczą i sami także to wszystko przeżywają - tłumaczy duchowny. 

Nowe zasady dotyczą też innych sakramentów. Między innymi chrztów oraz spowiedzi

Nie tylko pierwsze komunie są w parafii Łacina przeprowadzana na zupełnie innych zasadach. W taki sam nowatorski sposób duchowni podchodzą też do innych sakramentów. - Tak samo proszę rodziców, aby sami opowiedzieli, dlaczego chodzą do spowiedzi i co im daje przyjmowanie komunii świętej. W ten sposób one oswajają się ze spowiedzią i jak już do mnie podchodzą, to nie ma jakiejś regułki, którą muszą się nauczyć. Za to jest bardzo sympatyczna rozmowa. Często ten rodzic stoi niedaleko, żeby to dziecko widziało, że rodzic jest blisko, żeby się nie bało w żaden sposób i żeby nie kojarzyło tego sakramentu w żaden sposób ze stresem - wyjaśnił ksiądz Radosław Rakowski. Podobnie jest też z chrztami maluchów, które też nie odbywają się masowo, a indywidualnie. I również w ich przygotowaniach aktywnie udzielają się rodzice. Jedyny wyjątek stanowi tu bierzmowanie. Wprawdzie przygotowanie do niego również jest na luzie, a sakrament można przyjąć bez względu na wiek, ale formuła jest już tradycyjna ze względu na obecność biskupa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.