Egzamin ósmoklasisty w 2024 roku. Co uczeń może mieć ze sobą? Złamiesz zasady, anulują twój egzamin

Co uczniowie mogą ze sobą zabrać na egzamin ósmoklasisty? Długopis? Ołówek? Kalkulator? A może coś jeszcze? Wbrew pozorom CKE jasno określiła listę dozwolonych przyborów dla zdających egzamin ósmoklasisty. Co się na niej znajduje? Zobaczcie sami.

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy egzamin w życiu każdego ucznia ostatniej klasy szkoły podstawowej. Składa się on z trzech części - z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego (do wyboru są następujące języki - angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski i rosyjski). Obowiązek przystąpienia do niego ma każdy uczeń klasy ósmej szkoły podstawowej. A co można ze sobą mieć  na sali? Sprawdźcie koniecznie listę dopuszczalnych rzeczy, bo złamanie zasad skończy się anulowaniem pisanego przez was egzaminu, więc nie warto ryzykować.

Zobacz wideo Sztuczna inteligencja robi zadania z egzaminu ósmoklasisty. "Jestem w szoku"

Egzamin ósmoklasisty 2024. CKE opublikowała listę dozwolonych przyborów na egzamin

Podobnie jak na maturze, podczas egzaminów ósmoklasisty uczeń może mieć przy sobie jedynie ściśle określone przybory. A jakie konkretnie? Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE), zdający może wnieść na egzamin jedynie następujące przybory:

  • długopis (pióro) z czarnym tuszem (atramentem) - na każdy egzamin, ale jednocześnie ów długopis (piórko) nie może być ścieralny (wymazywalny),
  • linijkę - na egzamin z matematyki,
  • kalkulator prosty - na egzamin z matematyki, ale tylko wyłącznie dla uczniów posiadających orzeczenie o dyskalkulii z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, 
  • dokument potwierdzający tożsamość (np. legitymacja szkolna).

Poza tym uczeń może mieć podczas egzaminu butelkę wody (niekiedy zapewnia ją szkoła), która powinna stać przy nodze stolika dla bezpieczeństwa arkusza egzaminacyjnego. 

Egzamin ósmoklasisty w 2024 roku. Kiedy się odbędzie? Oto harmonogram

Do tegorocznych egzaminów ósmoklasisty nie zostało już wiele czasu, ponieważ podobnie jak matury, odbywają się one w maju. A ściślej rzecz biorąc, w następujących terminach:

  • 14 maja (wtorek) - egzamin z języka polskiego,
  • 15 maja (środa) - egzamin z matematyki,
  • 16 maja (czwartek) - egzamin z języka obcego nowożytnego.

Co więcej, CKE przewidziała również terminy dodatkowe w czerwcu dla tych uczniów, którzy nie będą mogli podejść do egzaminów w standardowym terminie z ważnych powodów. Są one następujące:

  • 10 czerwca (poniedziałek) - egzamin z języka polskiego,
  • 11 czerwca (wtorek) - egzamin z matematyki,
  • 12 czerwca (środa) - egzamin z języka obcego nowożytnego.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.