Dni wolne. Uczniowie nie będą chodzili do szkoły przez 19 dni. I to tylko w najbliższym miesiącu

Dni wolne od szkoły cieszą wielu uczniów. To doskonała okazja nie tylko do odpoczynku, czy naładowania baterii, ale również wzmocnienia kontaktów przyjacielsko-towarzyskich. Za pasem majówka, ale to nie jedyna okazja do odpoczynku. W tym roku na dzieci i młodzież szkolną czeka ogromna ilość dni wolnych od szkoły. W samym maju będzie ich aż 19!

Na to wszyscy uczniowie czekali! W maju ze względu na święta, egzaminy, matury oraz inne dni wolne od nauki nastąpi prawdziwa kumulacja jeśli chodzi o czas bez szkoły. Dawno już nie zdarzyło się, by w jednym miesiącu, uczniowie mogli liczyć na 19 dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Dotyczy to zarówno uczniów szkół podstawowych, jak i średnich. Zatem, które dni będą wolne od lekcji?

Zobacz wideo "Rośnie nam pokolenie fajtłap". Czy przedmioty techniczne, takie jak ZTP, powinny wrócić do szkół?

Dni wolne w szkole. Takiej kumulacji jeszcze nie było

Maj tradycyjnie rozpoczyna się od majówki, czyli pierwsze dni wolne, które wypadają to 1 i 3 maja, (środę i piątek). Maj w tym roku zakończy się kolejnym świętem - 30 maja wypadnie bowiem Boże Ciało. Zatem z tych dni wolnych będą korzystać również dorośli, bo są one również dniami ustawowo wolnymi zarówno od nauki, jak i pracy.

Na tym jednak nie koniec, bo przed dziećmi i młodzieżą szkolną jeszcze kilka dodatkowych okazji do lenistwa. Tu należy pamiętać, że pomiędzy świętami również szkoły będą zamknięte. Dyrektor ma prawo do wyznaczenia tzw. dni dyrektorskich, czyli dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Dla szkół podstawowych może wyznaczyć do 6 takich dni, a dla liceów i techników do 10. Zwyczajowo te dni wykorzystywane są właśnie w czasie majówki, czyli 2 maja, a także w piątek po Bożym Ciele, które przypada zazwyczaj w czerwcu. 

Egzaminy i matury, czyli wolne dla młodszych klas

Dni dyrektorskie to specjalna pula, która wykorzystywana jest nie tylko pomiędzy światami, ale również w czasie egzaminu ósmoklasisty (szkoła podstawowa) oraz podczas części pisemnej egzaminów maturalnych (szkoła średnia). Tu przede wszystkim mowa o następujących terminach:

  • 7-9 maja – matury podstawowe (uczniowie z niższych klas średnich mają wolne);
  • 14-16 maja – egzamin ósmoklasisty (uczniowie z niższych klas szkoły podstawowej mają wolne).

W najlepszej sytuacji będą uczniowie zespołów szkół, którzy "gratisowo" mają wolne zarówno w trakcie egzaminu ósmoklasisty, ale i matur. To oni zyskają dodatkowo sześć dni bez zajęć w szkole. Oznacza to, że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze nie będę dla nich organizowane aż przez 11 dodatkowych dni w miesiącu.

Zatem biorąc pod uwagę wszystkie dni wolne, święta i weekendy, w ciągu 31 dni maja uczniowie będą mieli aż 19 dni wolnych od nauki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.