Podatki. Rodzice stracą ulgę 1500 zł. ZUS zdecyduje, "czym jest wychowanie". Kluczowy status związku

Jesteś samotnym rodzicem? To możesz mieć spory problem - stracić nawet 1500 złotych z ulgi podatkowej. Jakim cudem? Wszystko przez definicję "wychowania", jaką stosuje ZUS. Jak brzmi? I co jeszcze trzeba wiedzieć? Wyjaśniamy.

Samotne matki i samotni ojcowie nie mają lekko, zwłaszcza w kwestii finansowej. Żeby było im choć trochę łatwiej pod tym względem, to rozliczając się z fiskusem, mogą skorzystać ze specjalnej ulgi dla samotnych rodziców. Jednak nie wszyscy mogą skorzystać z tej możliwości. A dlaczego? I komu konkretnie przysługuje ulga dla samotnego rodzica? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

Ulga dla samotnego rodzica w 2024 roku. ZUS zdecyduje "czym jest wychowanie". 

Jak podaje serwis Infor.pl, obecnie, aby rodzic wychowujący dziecko był uznany za samotnego i mógł skorzystać z tego tytułu z ulgi podatkowej, musi naprawdę samotnie wychowywać dziecko. To niestety oznacza dla wielu osób brak możliwości skorzystania z preferencji i co za tym idzie, nawet 1500 złotych. A wszystko przez to, jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) interpretuje to "wychowanie". Według instytucji niedozwolony jest nawet kontakt z drugim rodzicem, jeśli są oni rozwiedzeni czy w separacji. W tej sprawie interweniował nawet Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO), argumentując, że "sporadycznych kontaktów rodzica z dzieckiem nie można uznać za jego wychowywanie". Z czym zgodziło się Ministerstwo Finansów, przy czym poinformowało, że takie sprawy są rozpatrywane indywidualnie, głównie na podstawie dostarczonych przez rodzica dokumentów, m.in. danych dziecka i potwierdzenia, że rodzic wychowuje pociechę samotnie. 

Ulga dla samotnego rodzica w 2024 roku. Kto może skorzystać z tej preferencji podatkowej?

Jak już wspomnieliśmy, ulga dla samotnego rodzica przysługuje tym osobom, które naprawdę samotnie wychowują dziecko, a więc: 

  • panna (kawaler),
  • wdowa (wdowiec),
  • rozwódka (rozwodnik),
  • osoba w separacji,
  • współmałżonek osoby pozbawionej praw rodzicielskich,
  • współmałżonek osoby odbywającej karę pozbawienia wolności.

Przy czym z ulgi nie może skorzystać rodzic, który jest w nieformalnym związku, np. z partnerem (partnerką) czy konkubiną (konkubentem). Co więcej, dziecko musi spełnić przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • być niepełnoletnie,
  • mieć od 18 do 25 lat i kontynuować naukę,
  • posiadać orzeczenie o niepełnosprawności i pobierać zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.