Szkoła w 2024 roku. Właśnie wchodzą nowe legitymacje. Turkusowe i z napisami w dwóch językach

Rząd wprowadza kolejne zmiany w szkolnictwie. Tym razem bierze się za legitymacje, ale nie uczniów a pedagogów. A co się zmieni w tym dokumencie? Między innymi kolor oraz pojawią się napisy w dwóch językach, a to nie wszystko. Zresztą zobaczcie sami.

Dla uczniów i nauczycieli 2024 rok jest rokiem pełnym zmian. Niedawno wszedł w życie zakaz zadawania prac domowych, a we wrześniu pojawi się nowa podstawa programowa oraz zakaz wpisywania ocen z religii i etyki na świadectwie. A to nie koniec zmian - niedługo wejdą w życie nowe legitymacje dla nauczycieli. Co to dla nich znaczy i jak będą wyglądały nowe dokumenty? Sprawdźcie, co już wiemy na ten temat. 

Zobacz wideo Czy nauczyciele będą karani za zadawanie prac domowych? Pytamy Wiceministrę Edukacji

Nowe legitymacje dla nauczycieli. Będą miały inny kolor i dodatkowe elementy

Jak podaje serwis Infor.pl, od wtorku 16 kwietnia 2024 roku obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Przy czym dokumenty na starym wzorze można wydawać jeszcze do 12 lipca bieżącego roku. Po tym terminie obowiązują wyłącznie legitymacje na nowym wzorze. A jak będą one wyglądały? Przede wszystkim będą w kolorze turkusowym i będą zawierały następujące elementy:

na awersie:

  • napis w dwóch językach (polskim i angielskim) - "Legitymacja służbowa nauczyciela. Teacher Identity Card",
  • w prawym górnym rogu karty wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej i napis "Rzeczpospolita Polska. Republic of Poland",
  • w prawnym dolnym rogu symbol atomu z jądrem w kształcie Polski,
  • na środku otwarta książka z lupą,
  • zdjęcie nauczyciela wraz z jego imieniem i nazwiskiem,
  • data wydana i numer dokumentu.

na rewersie:

  • nazwa i adres siedziby pracodawcy,
  • pięć miejsc na naklejki holograficzne poświadczające ważność legitymacji do 31 sierpnia.

Nowe legitymacje dla nauczycieli. Zmiany mają zapobiec fałszowaniu, ale nie tylko

Nowy wzór nauczycielskich legitymacji jest podyktowany względami bezpieczeństwa. Znajdujące się na niej znaki mają zapobiec fałszowaniu tych dokumentów, ale nie tylko. Znajdująca się w legitymacjach bezstykowa warstwa elektroniczna może mieć też szersze zastosowanie, które może ułatwić codzienne funkcjonowanie. W jaki sposób? Dzięki temu legitymacja pedagoga będzie mogła pełnić też na przykład funkcję karty bibliotecznej czy wejściówki na szkolną stołówkę. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.