Po co w plecakach naszywka z nacięciami? Ma ukrytą funkcję. Przyda się zwłaszcza dzieciom i rodzicom

Ten niepozorny element jest częścią wielu plecaków zarówno uczniowskich, jak i tych przeznaczonych na wycieczki. I wbrew pozorom nie bez powodu. Ta naszywka ma przydatną funkcję, choć wciąż mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Jaka to funkcja? Zobaczcie sami.

Plecak to jeden z głównych elementów wyposażenia każdego ucznia, więc ważne jest to, jaki się wybierze. Dobry plecak powinien mieć m.in. szerokie i miękkie szelki, usztywniane plecy i przede wszystkim być pakowny, aby pomieścić wszystko, co potrzebne w szkole. Jednak co do tego ostatniego aspektu, to niektóre plecami mają też pewien dodatkowy element, który ma na to wpływ. Co to za element i jak z niego korzystać? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Jak poradzić sobie z ciężkim szkolnym tornistrem?

Dodatkowa naszywka z nacięciami na plecaku. Ma ciekawą i praktyczną funkcję

Na części plecaków można zobaczyć charakterystyczną naszywkę w kształcie rombu (rzadziej prostokąta lub kwadratu) z nacięciami. Co to takiego? Jak podaje serwis Noizz.pl, te elementy oryginalnie nazywały się "lash tabs"i mogą występować w przynajmniej dwóch wersjach - z nacięciami poziomymi (tzw. skrzynki na listy) oraz z nacięciami pionowymi (tzw. świński ryjek). A do czego służą te naszywki? Wbrew pozorom są całkiem praktyczne - dzięki nim można przyczepić do plecaka inne rzeczy, za pomocą dodatkowych taśm, czy sznurków, które należy przezeń przeciągnąć.

 

Pierwotnie korzystali z tego przede wszystkim robotnicy, którzy w ten sposób przenosili kaski i inne służbowe akcesoria, a także podróżnicy. Ci przywiązywali do plecaków m.in. śpiwory, naczynia czy choćby czapki. Jednak "lash tabs" mogą się też przydać dzieciom i rodzicom, bo dzięki temu można np. przyczepić do plecaka np. buty na zmianę czy WF, małą torbę z drugim śniadaniem czy saszetkę z dowolnymi, dodatkowymi drobiazgami. Byle oczywiście nie z pieniędzmi czy telefonem komórkowym. 

Jak wybrać dobry plecak do szkoły? I co zrobić, aby ważył jak najmniej?

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając plecak dla ucznia? Jak podaje serwis Shopalike.pl, te aspekty są najważniejsze:

  • ciężar plecaka samego w sobie - najlepiej, aby nie ważył zbyt wiele, choć oczywiście bez przesady, maksymalna waga plecaka (wraz z podręcznikami i innymi przyborami) powinna wynosić nie więcej niż 10 procent wagi dziecka,
  • wymiary i pojemność plecaka - górna krawędź powinna kończyć się na wysokości ramion ucznia, a dolna na wysokości miednicy, a szerokość plecaka powinna być nie większa niż szerokość ramion dziecka,
  • odpowiednia budowa - szelki plecaka powinny być szerokie i miękkie, a tył wyprofilowany i lekko usztywniany, dodatkowym atutem będą klamry i sprzączki, które pozwalają zapiąć go na klatce piersiowej,
  • jakość wykonania i materiał - chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że prędzej czy później niemal każde dziecko będzie plecak rzucać, kopać czy zwyczajnie ciągnąć po ziemi, stąd powinien być wykonany z solidnych materiałów, aby wytrzymał takie obciążenie, podobnie jak ciężar noszonych w nim książek, zeszytów i innych rzeczy.
Więcej o: