Ile daje się na komunię? "200 zł na prezent to nie wypada"

Ile pieniędzy wkłada się do koperty z okazji komunii? Bo to, że najbardziej pożądanym prezentem są dziś przede wszystkim pieniądze, już nikogo nie dziwi. Zatem ile wypada dać? Przyjęło się, że kwota, która powinna znaleźć się w kopercie to cena przysłowiowego talerzyka. Nieco więcej wkładają chrzestni oraz dziadkowie. Jednak czy wszystkich na to stać?

Ile pieniędzy dać dziecku w prezencie na komunię? To pytanie powraca jak bumerang w okresie majowych i czerwcowych imprez komunijnych. Okazuje się, że nie jest to mały wydatek, bo dziś nie wystarczy kupić bombonierki, książki o tematyce religijnej i wręczyć dodatkowo 100 zł, czy 200 zł. Słynne "zastaw się, a postaw się" też już chyba odchodzi do lamusa. Zatem ile może nas, jako gościa, kosztować komunia?

Zobacz wideo Ile pieniędzy włożyć do koperty na komunię? [SONDA]

Grubość koperty zależy od stopnia pokrewieństwa?

Ile daje się na komunię? Jak bogaty powinien być prezent dla dziecka, z okazji Pierwszej Komunii Świętej? Przyjęło się, że ta minimalna kwota, to równowartość przysłowiowego talerzyka. I z tym można się zgodzić, tylko co w przypadku, kiedy rodzice dziecka fundują imprezę w drogim lokalu, z dodatkowymi atrakcjami, podbijając tym samym ceną, jaką zapłacą od osoby? "W mojej rodzinnej miejscowości są lokale, które trudnią się w organizacji tego typu imprez. Od znajomej usłyszałam, że cena za talerzyk wynosi tam prawie 300 zł w wersji podstawowej. Są chętni na komunijne imprezy, zamawiając dodatkowo jeszcze jakiegoś grajka, fotografa, słodki stół, czy animatora dla dzieci. Ja wraz z mężem i trójką dzieci dostaliśmy zaproszenie na komunię, ale nie wiem, czy pójdziemy. Raczej nie. Nie stać mnie, aby wykładać 1500 zł za obiad dla naszej piątki" - zaznacza nasza czytelniczka. "Z drugiej strony 200 zł na prezent to nie wypada" – dodaje.

Za ten przysłowiowy talerzyk zwracają "zwykli" goście, jednak od dziadków, czy rodziców chrzestnych wymaga się, aby w kopertę włożyli nieco więcej pieniędzy. Zatem ile? 1000 zł, a może 2000 zł? To mało, czy w sam raz? Wszystko zapewne zależy od grubości portfela. Sama jestem chrzestną, która w tym roku stanęła przed tym samym pytaniem. Ile włożę do koperty? 1000 zł, bo na tyle mnie stać. Komunia jest w czerwcu, a w rodzinie mam jeszcze kilka innych imprez – dwie osiemnastki u kuzynek plus wesele znajomych. Mój portfel znacznie odczuje te wszystkie imprezy, a przecież tynku ze ściany jeść nie będę, rachunki również muszę zapłacić.

Zamiast koperty prezent? "Medalik pewnie już nie przejdzie"

Jeszcze kilka dekad temu hitem komunijnych prezentów były zestawy z zegarkiem, długopisem i kalkulatorem, w latach 90. rower czy rolki, o których większość dzieci marzyła. Potem przyszła era na komputery i tablety. W ubiegłym roku na liście najpopularniejszych prezentów prócz konsol do gier znalazły się również hulajnogi elektryczne i smartfony.

A jak będzie w tym roku? "Moja chrześnica już jakiś czas temu uparła się na hulajnogę elektryczną, ale taką bardziej terenową. Z tym że ona jest na to za mała. Nie da rady jeździć. Przekonaliśmy ją, żeby zmieniła zdanie. Medalik pewnie już u niej nie przejdzie. Teraz zastanawia się nad smartwatchem albo bonem do jubilera" - dodaje nasza rozmówczyni.

Ile pieniędzy włożyć do koperty na komunię?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.