Powoli nadchodzi różowa pełnia księżyca 2024. Jest to kluczowy czas w miesiącu dla kobiet w ciąży

Kiedy będzie najbliższa pełnia księżyca? I co to zjawisko astronomiczne ma właściwie wspólnego z ciężarnymi kobietami? Wbrew pozorom nadchodzący różowy księżyc ma całkiem spory związek z tym, co się dzieje w łonie przyszłych mam. A jaki konkretnie? Wyjaśniamy.

Księżyc od zawsze fascynował ludzi, którzy nadawali mu magiczne właściwości, np. przemienianie niektórych w wilkołaki czy uważali wręcz za bóstwo. Choć większość tych ludowych wierzeń obalono dzięki rozwojowi nauki, to nie wszystkie. Jednym z nich jest wpływ pełni księżyca na kobiety, które właśnie spodziewają się dziecka. A ściślej rzecz biorąc, na fakt, że więcej porodów przypada właśnie podczas tej fazy księżyca.

Zobacz wideo Co Lena Kociszewska robi w czasie pełni księżyca? Przesądy i czary w Liście Plotka

Różowa pełnia księżyca 2024. To zjawisko ma wpływ między innymi na kobiety w ciąży

Choć większość przesądów związanych z wpływem pełni księżyca na ludzi została obalona lub przynajmniej podana w wątpliwość, to nie wszystkie. Jednym z nich jest oddziaływanie tej fazy naszego naturalnego satelity na ciężarne kobiety. O tym, że to fakt, a nie ludowe bajania, mówi między innymi popularny w mediach społecznościowych ginekolog-położnik doktor Wojciech Falęcki.

 

Jak tłumaczy we wpisie na Instagramie, w czasie pełni naprawdę przybywa porodów i jest niezaprzeczalny fakt. Jego słowa potwierdzają też internautki. "Tak myślę co za głupoty z tą pełnią… sprawdziłam, miesiąc temu urodziłam w pełni", "Moja babcia była ordynatorem w szpitalu, interna i zawsze najgorzej wspominała dyżury w pełnię", "Nigdy nie wierzyłam w takie rzeczy. Ale poród mojej córki 5 lat temu zaczął się w noc pełni [...]", "Ja też w pełnię rodziłam", "Moja Amelka też urodziła się przy pełni księżyca i to w piątek 13go [...]", "Byłam zaskoczona, gdy medycy mówili o pełni, ale... mój trzeci poród przypadł w pełnię. Co się wtedy działo" - pisały użytkowniczki w komentarzach. 

Różowa pełnia księżyca 2024. Ta faza księżyca już powoli nadchodzi w tym miesiącu

Kiedy będzie pełnia księżyca w kwietniu 2024 roku? Wbrew pozorom już niedługo, bo (za serwisem DTV24.pl) w nocy z 23 na 24 kwietnia, czyli za nieco trochę ponad tydzień. Wówczas będziemy mogli obserwować tzw. różową pełnię. Co to oznacza? Wbrew pozorom nie zmianę koloru naszego naturalnego satelity. To po prostu kwietniowa pełnia, która swą nazwę zawdzięcza floksom - kwiatom, które o tej porze roku kwitną głównie w Ameryce Północnej, choć nie tylko. Co więcej, różowa pełnia księżyca jest też ważna między innymi dla chrześcijan, bo wyznacza datę świąt wielkanocnych. Stąd bywa też nazywana paschalną. A jakie są i kiedy będą następne pełnie księżyca w 2024 roku? Oto spis (nazwy te nadali poszczególnymi pełniom rdzenni mieszkańcy Ameryki):

  • 23 maja - Kwiatowy księżyc,
  • 22 czerwca - Truskawkowy księżyc,
  • 21 lipca - Koźli księżyc,
  • 19 sierpnia - Zbożowy księżyc,
  • 18 września - Księżyc plonów,
  • 17 października - Księżyc myśliwych,
  • 15 listopada - Bobrzy księżyc,
  • 15 grudnia - Zimny księżyc.
Wierzysz, że pełnia księżyca ma wpływ na ludzi?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.