O korzyściach z posiadania zwierząt w domu, w którym wychowują się dzieci, napisano już wiele. A mimo wszystko wielu ludzi wciąż podchodzi sceptycznie do tego tematu. Przeszkodą może być niewystarczający budżet domowy - psy potrzebują jedzenia, czasem wizyt u lekarza, lekarstw lub choćby gadżetów, jak miski, smyczy itp. Z drugiej jednak strony, lekarze, eksperci i specjaliści od lat zachwalają i wymieniają wiele korzyści, które psy dostarczają domownikom, szczególnie tym najmłodszym.
Każdy pies wymaga codziennej troski i opieki, ale każdego dnia sam od siebie daje wiele dobra. Posiadanie zwierzaka korzystnie wpływa na rozwój emocjonalny dziecka, zmniejsza stres i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. "Panuje także przekonanie, że pies przyspiesza rozwój ruchowy niemowlęcia. Dziecko uczy się szybciej raczkować, ponieważ wrodzona ciekawość każe mu poznać bliżej to włochate stworzenie. Maluch próbuje do niego sięgać i przybliżyć się do niego. Pies natomiast ucieka w ramach zabawy" - czytamy na stronie dziecisawazne.pl. Wielu rodziców potwierdza na swoich doświadczeniach, że psy stają się opiekunami dzieci, przejmując ich zachowania, dbając o malucha i pilnując go niemal na każdym kroku.
W mediach społecznościowych istnieje wiele przykładów potwierdzających powyższe słowa. Na filmiku opublikowanym przez @WTVideo widzimy jak kilkumiesięczne dziecko próbuje wspiąć się po schodach. Te wysiłki udaremnia jednak pies, który za każdym razem nie tylko blokuje przejście, ale przesuwa swoją łapą oraz pyskiem dziecko, tak by nie udało mu się zrealizować celu. Jest przy tym wyjątkowo delikatny. Nie poddał się dopóki dziecko samo nie zrezygnowało i nie odeszło w przeciwnym kierunku. Internauci są oczarowani. Niektórzy uważają, że cechy i zachowania matki, przejmują zwykle te psy, które same mają już szczeniaki. Inni twierdzą, że niektóre zwierzęta nie potrzebują szczeniaków, jeśli trafiają do domu, jeszcze zanim pojawi się w nim dziecko.
Wszyscy zgadzają się w jednym - pies, to nie tylko źródło ogromnej radości, ale również dodatkowa opieka nad dzieckiem. Oczywiście, trzeba uwzględnić, że nie wszystkie rasy mają podobne zachowania, a niektóre psy potrafią bronić swojej granicy, należy umieć odczytywać sygnały, które dają. To równie ważne.