Wielu rodziców nie chce skromnych alb. "Są brzydkie. Nie wiem, co kościół widzi złego w sukieneczkach"

Wymogi dotyczące komunijnego ubioru poróżniły rodziców. Wielu nie chce, aby ich dziecko przyjęło sakrament w skromnej albie. "Co wam przeszkadzają sukienki komunijne? Przestańcie narzucać ludziom te alby" - pisze czytelniczka.

Sezon komunijny już w maju, a przygotowania do tego wydarzenia trwają pełną parą. Dzieci powtarzają modlitwy i uczestniczą w próbach, z kolei rodzice zajmują się kwestiami organizacyjnymi. Przyjęło się, że po mszy należy zaprosić rodzinę i bliskich na obiad. Wielu rezerwuje w tym celu sale w hotelach oraz restauracje. Obowiązkiem rodziców jest także kupienie dziecku stosownego stroju.

Niektórzy rodzice mają dosyć skromnych alb

Zgodnie z tradycją dzieci powinny przyjąć sakrament w bieli. W większości parafii oczekuje się, że założą identyczne alby. Niektóre dopuszczają także tiulowe sukienki oraz eleganckie garniturki, które cieszą się większą popularnością na zachodzie. Pod jednym z artykułów udostępnionych na stronie facebookowej edziecko.pl nawiązała się żywa dyskusja na temat komunijnego ubioru. Wielu rodziców przyznało otwarcie, że nie podobają im się alby. "Alby są brzydkie. Nie wiem, co kościół widzi złego w tym, aby dzieci miały piękne suknie", "Co wam przeszkadzają sukienki komunijne? Przestańcie narzucać ludziom te alby", "Moja córka też ma białą piękną sukienkę. Nie założyłabym jej alby. Nie podobają mi się", "W życiu nie ma równości, a dziewczynki w krótkich ładnych sukienkach i chłopcy w garniturach wyglądają o niebo lepiej. W końcu komunia to nie nabór do klasztoru, żeby dzieci ubierać w takie paskudztwa. Ale też nie wesele czy bal, żeby im długie suknie tiulowe, falbaniaste kupować, jak dla panny młodej" - pisali.

Zobacz wideo Jak podnosić i nosić dziecko, wózek lub nosidełko

"Komunia to nie rewia mody"

Wśród komentujących znalazły się jednak osoby, które podkreślały, że ubiór dziecka powinien być skromny. Ich zdaniem alby są w tym dniu jak najbardziej wskazane. "Komunia dziecka, to nie rewia mody", "Nie każdego stać na piękne sukienki. Komunia ma być skromna. W pięknej sukience pójdzie do ślubu", "Zawsze popierałam alby. U nas wtedy jeszcze obowiązywały dowolne sukienki, ale moja córka miała skromną długą sukienkę. Żadne koronki i księżniczki", "Do kościoła obowiązuje alba i bez dyskusji, co chce córka. To jest sakrament, a nie pokaz mody", "W pięknej sukience to do ślubu. Komunia to skromna uroczystość, przynajmniej tak powinno być. Ale niektórym się w głowach przewraca" - czytamy w komentarzach.

W jakim stroju dzieci powinny iść do pierwszej komunii?
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.