Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty? W 2024 roku zmiana terminu przez matury. Będzie wcześniej

Wielkimi krokami zbliżają się tegoroczne egzaminy ósmoklasisty oraz matury. A kiedy konkretnie uczniowie przystąpią do tego pierwszego egzaminu w życiu? Jak się okazuje, w tym roku termin nadejdzie dla uczniów nieco wcześniej niż dotychczas.

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy egzamin w życiu każdego ucznia ostatniej klasy szkoły podstawowej. Składa się on z trzech części - z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego (do wyboru są następujące języki - angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski i rosyjski). Obowiązek przystąpienia do niego ma każdy uczeń klasy ósmej szkoły podstawowej. A kiedy ów egzamin się odbędzie? W 2024 nieco wcześniej ze względu na terminy innego egzaminu - matury

Zobacz wideo Sztuczna inteligencja robi zadania z egzaminu ósmoklasisty. "Jestem w szoku"

Egzamin ósmoklasisty 2024. Oto terminy egzaminu - podstawowy i dodatkowy

Co do zasady egzamin ósmoklasisty odbywa się w maju tak jak matury. Do niedawna było to pod koniec miesiąca, ale w tym roku Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) zdecydowała się przesunąć termin na wcześniejszy. A ściślej rzecz biorąc, na koniec pierwszej połowy maja.

Oto harmonogram tegorocznego egzaminu ósmoklasisty:

  • 14 maja (wtorek) - egzamin z języka polskiego,
  • 15 maja (środa) - egzamin z matematyki,
  • 16 maja (czwartek) - egzamin z języka obcego nowożytnego.

Co więcej, przewidziano również terminy dodatkowe w czerwcu:

  • 10 czerwca (poniedziałek) - egzamin z języka polskiego,
  • 11 czerwca (wtorek) - egzamin z matematyki,
  • 12 czerwca (środa) - egzamin z języka obcego nowożytnego.

Egzamin ósmoklasisty 2024. To też warto wiedzieć o tym egzaminie po szkole podstawowej

Poza terminami egzaminu ósmoklasisty, uczniowie powinni zdawać sobie sprawę z tego, co można wnieść na salę egzaminacyjną. Jak podaje serwis Strefa Edukacji.pl, są dozwolone wyłącznie następujące przybory:

  • pióro (długopis) z czarnym atramentem (tuszem), a najlepiej kilka, na zapas - na każdy egzamin,
  • linijka - wyłącznie na egzamin z matematyki.

I to wszystko - nie wolno zabierać ze sobą nic innego. Żadnych ołówków, słowników, kalkulatorów ani tym bardziej żadnych urządzeń. A czym w takim razie wykonywać rysunki na egzaminie z matematyki? Długopisem (piórem) właśnie. I jeszcze jedno - ów długopis (pióro) nie może być zmazywalne - takie przybory również są zakazane. 

Więcej o: