Masowe szczepienia uczniów już od września. Punkty w każdej szkole. W procedurze jednak jest luka

Ministerstwo Zdrowia chce masowo szczepić uczniów i to już w szkołach. Jednak jak się okazuje, same punkty szczepień bezpośrednio w tych placówkach niewiele pomogą. Dlaczego? Wszystko przez jedną lukę w obecnych przepisach. Co to za luka? Zobaczcie sami.

Wszystkie dzieci do momentu ukończenia 18. roku życia podlegają obowiązkowi szczepień. Mimo to ostatnio rodzice coraz częściej nie realizują tego obowiązku, co martwi Ministerstwo Zdrowia, które chce temu przeciwdziałać. Jak? Poprzez umożliwienie szczepienia dzieci i młodzieży bezpośrednio w szkołach, a także aptekach, tak jak było podczas pandemii COVID-19. Jednak jest w tej kwestii jedno małe "ale", związane z obowiązującym prawem. 

Zobacz wideo Czy szczepionki chronią przed zachorowaniem?

Masowe szczepienia w szkołach. Trwają prace nad usunięciem luki prawnej

Jak podaje Portal Samorzadowy.pl, ministerka zdrowia Izabela Leszczyna na zwołanej niedawno konferencji prasowej zakomunikowała, że chce, aby od września w szkołach odbywały się bezpłatne szczepienia na HPV zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców. Jednak na razie jest to niemożliwe ze względu na obowiązek obecności rodzica podczas zabiegu. - Pracujemy nad procedurą, wiemy wszyscy, że obecny przy takim świadczeniu musi być rodzic. Ruszamy z informacją do szkół - ogłosiła ministerka zdrowia. Dodała też, że chcą, aby szczepienia można było też wykonywać w aptekach, tak jak to było podczas pandemii COVID-19. Dodatkowo są plany wprowadzenia również darmowych szczepień na grypę dla wszystkich. - Jesteśmy społeczeństwem, jednym z tych niestety w Unii Europejskiej, gdzie szczepienia przeciw grypie, także przeciw covid, są najniższe - powiedziała Izabela Leszczyna. 

Szczepienia na HPV w szkołach. Będą dotyczyły wszystkich uczniów w wieku od 9 do 17 lat

Bezpłatne szczepienia na HPV wprowadzono już 1 czerwca 2023 roku dla dzieci w wieku 12-13 lat, a od 2 września rozszerzono na uczniów w wieku od 9 do 17 lat. Dla 12- i 13-latków dostępne będą dwie szczepionki na HPV - Cervarix i Gardasil. Pierwsza chroni przez dwoma typami wirusa brodawczaka ludzkiego - 16 i 18. Natomiast ta druga (czyli Gardasil) zabezpiecza przeciwko dziewięciu typom wirusa brodawczaka ludzkiego - 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58. Młodsze i starsze dzieci będą mogły otrzymać jedynie Cervatix, czyli dwuwalentną szczepionkę. Poza tym obecnie do przyjęcia szczepionki wymagane jest otrzymanie od lekarza e-recepty. Wówczas rodzic musi ją zrealizować w aptece, umówić dziecko na samo szczepienie w przychodni POZ, po czym stawić się na nim w wyznaczonym wcześniej terminie. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.