Babciowe - warunki. Co trzeba zrobić, aby dostać 1500 złotych na malucha? Bez umowy się nie obejdzie

Nowe świadczenie dla rodziców zbliża się wielkimi krokami. A co trzeba będzie zrobić, aby otrzymywać dodatkowe 1500 złotych na pociechę? Jednym z wymogów jest podpisanie umowy. Jakiej i z kim? I jakie są pozostałe warunki babciowego? Zobaczcie sami, co już wiemy.

Obecnie rodzice dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, mogą skorzystać z wielu różnych świadczeń. Są to m.in. 800 plus, 300 plus, żłobkowe czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Jednak już niedługo pojawi się nowy rządowy program "Aktywny rodzic" (zwany potocznie babciowym), który będzie się składał z trzech różnych form wsparcia i jednocześnie zastąpi kilka innych, obecnych świadczeń. Jakich? I kto konkretnie będzie mógł skorzystać z nowego programu? Oto zasady przyznawania nowych świadczeń.

Zobacz wideo Piotr Kuczyński o ustawie "Aktywny rodzic": Na ten program sami się złożymy przez powrót 5-proc. VAT na żywność

Babciowe 2024. To nowa forma wsparcia dla rodziców z małymi dziećmi

Babciowe, czyli program "Aktywny rodzic", zostało już zaakceptowane przez Radę Ministrów i trafi do prac w Sejmie. Donald Tusk deklaruje, że nowa forma wsparcia będzie dostępna już od 1 października 2024 r., stąd pierwsze wnioski zapewne będzie można złożyć już tej jesieni. A kto będzie mógł to zrobić? Rodzice maluchów w wieku od 12 do 35 miesiąca życia (czyli od roku do trzech lat), którzy spełnią te warunki (za serwisem Infor.pl):

  • wrócą do pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim,
  • nie skorzystają z urlopu wychowawczego.

Środki ze świadczeń programu "Aktywny rodzic" mają posłużyć sfinansowaniu maluchowi opieki w dowolnej formie. Przy czym w ustawie będzie określona aktywność zawodowa, jaką muszą podjąć rodzice, np. wymiar etatu, ale zarazem nie będzie progu dochodowego. Za to będzie konieczność podpisana umowy z nianią czy babcią (lub innym członkiem rodziny), jeśli rodzice zdecydują się na taką formę opieki nad dzieckiem. Będą też odprowadzane składki, które będą finansowane przez państwo do wysokości 50 procent aktualnie obowiązującej płacy minimalnej.

Babciowe 2024. To będą trzy różne świadczenia. Każde dla innej grupy rodziców

Jak już wspomnieliśmy, babciowe, czyli program "Aktywny rodzic", będzie składać się z trzech osobnych świadczeń. Będą one następujące:

  • "Aktywni rodzice w pracy" - dla pracujących rodziców, którzy oddadzą dziecko pod opiekę niani bądź babci, to świadczenie wyniesie 1500 złotych;
  • "Aktywnie w żłobku" - dla pracujących rodziców, którzy oddadzą dziecko pod opiekę żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna, to wsparcie wyniesie 1500 złotych (1900 złotych w przypadku dziecka z niepełnosprawnością);
  • "Aktywnie w domu" - opcja dla rodziców niepracujących, to świadczenie wyniesie 500 złotych.

Trzeba zarazem pamiętać, że na raz można będzie skorzystać tylko z jednej z powyższych form wsparcia. Co więcej, wraz z ich wejściem w życie, przestaną istnieć dwa dotychczasowe - 400 plus na żłobek oraz Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). 

Więcej o: