Spójrz na oczy twojego dziecka. Wyglądają podobnie? Winowajcą jest brak witamin

Rodzicu, czy twoja pociecha ma ciemne worki pod oczami? Jeśli tak, to wbrew pozorom przyczyn może być całkiem sporom, a fizycznie wyczerpanie to tylko jeden z wielu powodów. Zwłaszcza teraz, gdy trwa wiosna. A jakie to powody? Zobaczcie sami.

Wiele osób, w tym dzieci miewa przynajmniej od czasu do czasu podkrążone oczy. U jednych widać to mniej, u innych dużo bardziej. A co jest powodem powstawania tzw. worków pod oczami? Pierwsze, co się nasuwa na myśl to zmęczenie i niewyspanie, ale nie tylko. Przyczyn powstawania charakterystycznych cieni pod oczami jest więcej, a jeden z nich ma bezpośredni związek z wiosną. Co to takiego? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Oczyszczanie nosa noworodka. Położna radzi, jak najlepiej to zrobić

Worki pod oczami u dzieci. Powodem jest nie tylko zmęczenie

Charakterystyczne cienie pod oczami mogą być spowodowane wieloma przyczynami, a większość z nich jest całkowicie niegroźna. Jak tłumaczy lekarz pediatra dr Sam Hay w rozmowie z portalem Kidspot (za serwisem The Mirror), że podkrążone oczy mogą być skutkiem kataru siennego i alergii na pyłki roślin, które aktualnie kwitną i intensywnie pylą. Jednak nie tylko - cienie pod oczami mogą być też efektem odwodnienia pociechy, nadmiernej ekspozycji dziecka na słońce czy choćby za ciasnych okularków pływackich. A także uwarunkowań genetycznych - niektórzy po prostu rodzą się z taką cechą urody i tyle. Warto też wiedzieć, że u dzieci skóra jest młoda, i co za tym idzie, bardziej przezroczysta niż u dorosłych, więc ma to też wpływ na pojawienie się sińców pod oczami. Stąd nie jest to nic, czym trzeba się martwić. Choć nie zawsze - rzadko (ale jednak) czasem się zdarza, że worki pod oczami to sygnał poważniejszych problemów ze zdrowiem - np. dużych niedoborów witaminy B12 czy żelaza, ale ich suplementacja musi iść w parze z konsultacją u lekarza.

Cienie pod oczami u dzieci. Co można zrobić przed wizytą u lekarza? To warto wiedzieć

Dr Sam Hay dodał też, że zanim rodzice zabiorą dziecko do lekarza, powinni wcześniej zadbać o kilka rzeczy. Przede wszystkim powinni upewnić się, że dziecko ma zdrową i dobrze zbilansowaną dietę, pije wystarczająco dużo wody oraz że pociecha się wysypia. Warto również zająć się alergiami i katarem siennym, m.in. regularnie odkurzać dom i nie pozwolić na rozwój pleśni. A w przypadku kataru dobrze jest stosować sól fizjologiczną, aby dziecko nie musiało męczyć się z zatkanym nosem. Jeśli jednak mimo to dziecko nadal ma podkrążone oczy i do tego wystąpią inne objawy, warto niezwłocznie skonsultować to z pediatrą. Być może pociecha zmaga się z poważnym problemem zdrowotnym, który wymaga interwencji. 

Więcej o: