Kiedy jest majówka? W szkole dawno nie padł taki rekord. Placówki przedłużają weekend o 3 dni

Kiedy jest majówka? W roku szkolnym 2023/2024 majówka rozpoczyna się ona tak samo, jak wcześniej, czyli 1 maja (w środę) i zakończy dwa dni później, czyli 3 maja w piątek. Dla wszystkich uczniów to czas wolny bez zajęć szkolnych, jednak należy tu zaznaczyć, że 2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Jednak to nie koniec rewelacji, bo niektórych czeka jeszcze jedna niespodzianka. Dla nich weekend majowy potrwa rekordowo długo.

Kiedy jest majówka? To pytanie, chociaż tak oczywiste, pojawia się ostatnim czas dość często. Nic dziwnego, bo do długiego weekendu majowego pozostało już niewiele czasu. W tym roku wypada on wyjątkowo korzystnie, bo łączy się jeszcze z weekendem, ale dla uczniów szkół średnich wolne od szkoły będzie trwać jeszcze dodatkowe trzy dni.

Zobacz wideo Koniec prac domowych – ciąg dalszy kontrowersji. Analizujemy w "Co to będzie"

Majówka i kumulacja dni wolnych od szkoły. To rekord!

Tegoroczna majówka wypada w dniach: środa-piątek (1-3 maja). Tutaj należy jednak zaznaczyć, że 2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, ale we wszystkich szkołach uczniowie są zwolnieni z zajęć dydaktycznych. Zatem do szkoły wrócą dopiero po długim weekendzie, w poniedziałek 6 maja. Jednak to nie jedyne wolne, na jakie mogą liczyć uczniowie, bo dla niektórych weekend majowy zostanie wydłużony. Dlaczego? To z uwagi na odbywające się w terminie 7-9 maja, matury.

Zajęcia dydaktyczne (dla młodszych uczniów szkół średnich) nie są prowadzone wyłącznie w czasie egzaminów obowiązkowych, a więc:

  • pisemnej matury z języka polskiego 7 maja 2024,
  • pisemnej matury z matematyki 8 maja 2024,
  • pisemnej matury z języka angielskiego 9 maja 2024.

Tutaj wysoce prawdopodobne jest również to, że dzień 6 maja, czyli poniedziałek zostanie również ogłoszony jako dzień bez zajęć szkolnych, w ramach tzw. dni dyrektorskich. Wówczas uczniowie szkół ponadpodstawowych mieliby łącznie z weekendem dziewięć dni wolnego, bo po majówce dopiero 10 maja byłby dla nich pierwszym dniem nauki.

Dni wolne dla szkół podstawowych. Oni również mogą liczyć na dodatkowy odpoczynek

W podobnej sytuacji są uczniowie szkół podstawowych. Co prawda wracają oni do nauki już 6 maja, czyli w poniedziałek, jednak tydzień później został zaplanowany egzamin ósmoklasisty, a to oznacza, dodatkowe dni wolne dla uczniów z młodszych klas. Chodzi o termin 14-16 maja (wtorek-czwartek), wszystkie klasy szkół podstawowych nie mają lekcji w tych dniach. Szkoły mają obowiązek zapewnienia opieki dla młodszych uczniów (zajęcia świetlicowe). 

To jednak nie koniec dobrych informacji, bo końcówka maja przyniesie kolejny długi weekend – tym razem dla wszystkich. Mowa oczywiście o Bożym Ciele, które wypada 30 maja, a nie (tak jak zazwyczaj) na początku czerwca. Uroczystość obchodzimy we czwartek. W związku z tym w niektórych placówkach dniem dyrektorskim (wolnym od zajęć dydaktycznych) jest także piątek po Bożym Ciele (w tym roku 31 maja) – tu należy jednak pamiętać, że jest to decyzja indywidualna danej placówki i dyrektor może, ale nie musi ustalić ten dzień jako wolny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.