Obecnie rodzice dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, mogą skorzystać z wielu różnych świadczeń. Są to m.in. 800 plus, 300 plus, żłobkowe czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Jednak już niedługo niektóre z nich mogą przestać istnieć, a ich miejsce zajmie nowy rządowy program "Aktywny rodzic", który będzie się składał z trzech różnych form wsparcia - "Aktywni rodzice w pracy", "Aktywnie w żłobku" oraz "Aktywnie w domu". Na czym będą polegały i kto właściwie będzie mógł z nich skorzystać? Wyjaśniamy.
Jak podaje serwis Infor.pl, aktualnie rząd pracuje nad programem "Aktywny Rodzic", który ma zastąpić dwa obecne rozwiązania - żłobkowe, zwane też potocznie 400 plus, oraz Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO), a także jeszcze będące w fazie projektu świadczenie "babciowe". A jak to będzie wyglądało w praktyce? Pracujący rodzice będą mogli otrzymać 1500 złotych miesięcznie na malucha w wieku od 12 do 35 miesięcy w ramach świadczenia "Aktywni rodzice w pracy". Środki te można będzie przeznaczyć na dowolny cel. Przy czym to świadczenie będzie wypłacane przez 24 miesiące (czyli dwa lata), a rodzaj dopuszczalnej aktywności zawodowej rodziców zostanie szczegółowo określony w ustawie. A to nie wszystko - nowy program będzie zawierał też dwa inne świadczenia - "Aktywnie w żłobku" oraz "Aktywnie w domu". Pierwszy zastąpi wspomniane żłobkowe, a drugie zajmie miejsce RKO.
Nowy program "Aktywnie w żłobku" będzie przeznaczony na sfinansowanie opieki dziecku, którego rodzice pracują. Świadczenie wyniesie 1500 złotych, ale zarazem nie więcej niż wysokość opłaty za placówkę opiekuńczą. Z kolei rodzice nieaktywni zawodowo bądź ci, którzy nie będą chcieli skorzystać z programów "Aktywni rodzice w pracy" i "Aktywnie w żłobku", będą mogli skorzystać z innego rozwiązania - "Aktywnie w domu". Zastąpi ono dotychczasowe RKO i będzie przysługiwało każdemu dziecku w rodzinie, również temu pierwszemu, w wieku od 12 do 35 miesięcy i wyniesie 500 złotych. Środki te będą wypłacane przez 24 miesiące (czyli dwa lata).