Jarosław Kaczyński nazwał kota ludzkim imieniem. W 2023 wybrało je dla dzieci 886 rodziców

Jarosława Kaczyńskiego i jego kotów, nie trzeba nikomu przedstawiać. Wszyscy wiemy, że prezes Prawa i Sprawiedliwości, darzy wielkim uczuciem swoje mruczki. Jako pierwszy w jego domu pojawił się Buś, potem był Alik (ponoć nazwany tak na cześć dziadka Aleksandra). Jest jeszcze Fiona i kolejny kotek, który, co ciekawe, otrzymał ludzkie imię. Okazuje się, że jest ono również chętnie nadawane nowo narodzonym chłopcom. W 2023 roku użyto je 886 razy.

Jarosław Kaczyński ma kota, którego nazwał ludzkim imieniem. Mowa oczywiście o Cezarym, czarnym kocie, który został już kilka lat temu znaleziony przez ochroniarzy prezesa. "Od kilku miesięcy w domu mam dwa koty. Kotkę Fionę i kota Czarusia. Tego drugiego znaleźli moi ochroniarze i przynieśli do mnie. I tak już zostało" – opowiadał Kaczyński w 2016 roku. To samo imię, które przed laty prezes PiS wybrał dla kota, w ubiegłym roku może nie było popularne, ale do lamusa również mu daleko.

Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dzecku w Polsce

Cezary, czyli Czaruś? Skąd to imię się wzięło?

Imię Cezary nie ma do końca jasnej etymologii, a to oznacza, że teorii jego powstania jest kilka. Jednak ta najpopularniejsza mówi o tym, że to imię męskie pochodzi z języka łacińskiego i oznacza "człowieka wybieranego przez Boga". Samo imię oczywiście mocno jest związane z postacią wielkiego wodza, polityka i stratega – Juliusza Cezara.

Inną z tez, ku której skłania się część etymologów i językoznawców jest ta mówiąca o tym, że imię to pochodzi od rzeczownika caesaries – "długie włosy, czupryna", być może też od słowa caedere ("ciąć, wycinać"), co miało oznaczać: wycięty z łona matki (stąd pojęcie "cesarskie cięcie").

Od imienia tego wziął się też tytuł używany przez władców Imperium Rzymskiego (Caesar; używany obok przydomka Augustus). Tytuł ten przeszedł także pewne modyfikacje i został spolszczony jako cesarz, a np. w Rosji – car.

Jeśli chodzi o nasze ziemie, to imię to pojawiło się (pierwsze zapiski) w okolicy XVII wieku, ale na swoją popularność musiało poczekać, aż do XIX wieku. Dziś nie znajdziemy go w pierwszej dziesiątce imion najczęściej nadawanych, ale to nie oznacza, że odchodzi do lamusa. Wręcz przeciwnie. W 2023 roku nadano je 886 razy.

Jaki jest Cezary – każdy widzi

Cezary to mężczyzna, który nie jest marzycielem – twardo stąpa po ziemi. Idzie przez życie niczym burza, nie bojąc się tego, co przyniesie mu los. Jest ambitny i bardzo pracowity. "Osoby o tym imieniu są zazwyczaj energiczne, ambitne i mają silny charakter. Są też bardzo przywiązani do swoich przyjaciół i rodziny. Cezary to wspaniałe imię, które może nadać swojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa, odwagi i przywództwa" – podaje portal jakiemie.pl.

Cezary imieniny obchodzi 25 lutego, 8 kwietnia, 15 kwietnia, 20 kwietnia, 27 lipca, 22 sierpnia, 27 sierpnia, 3 listopada, 27 grudnia, 28 grudnia.

Co do zdrobnień, to tymi najpopularniejszymi są: Car, Careczek, Carek, Caruś, Cezar, Cezarek, Cezariusz, Cezaro, Cezo, Cezu, Cezy, Czar, Czaras, Czarcik, Czardzik, Czarecki, Czareczek, Czarek, Czaruszek, Czaruś.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.