Elżbieta Romanowska ma drugie imię, o którym mało kto wie. Było hitem w latach 90., dziś odeszło w zapomnienie

Elżbieta Romanowska to aktorka filmowa i teatralna, która ogromny rozgłos zyskała dzięki roli w serialu "Ranczo". Wcieliła się ona w postać Joli, żony Pietrka, zaskarbiając sobie przychylność i sympatię wielu fanów. O swoim życiu prywatnym mówi niechętnie, skupiając się głównie na karierze. Niewielu też wie, że ma ona drugie imię, które jeszcze kilka dekad temu było prawdziwym hitem. Dziś już niewielu rodziców je wybiera.

Elżbieta Romanowska ma drugie imię, które jak się okazuje, rzadko używa. Mowa oczywiście o Agnieszce. To imię było prawdziwym hitem w latach 80. i 90. XX wieku. I chociaż piękne, wyjątkowe i o ciekawej historii – dziś już odchodzi w zapomnienie. W 2023 roku wybrano je dla 115 dziewczynek. Czy wróci na listy tych najpopularniejszych imion? Czas pokaże.

Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dzecku w Polsce

Agnieszka – znaczy święta i czysta. Historia tego imienia jest wyjątkowa

Agnieszka to imię, które ma dość skomplikowaną i niejasną etymologię. Nie ma jednego źródła, bo ile głów – tyle teorii. Według niektórych specjalistów prawdopodobnie pochodzi z języka greckiego (gr. hagne, agne – w znaczeniu "czysta, dziewicza"). Może również pochodzić od łacińskiego słowa "agnus" – "baranek" (to jednocześnie rodzaj męski greckiej "h-agne"). Nadawane już było w okolicy VI wieku. W średniowieczu imię to występowało w Polsce w kilku postaciach: Agnieszka, Angnieszka, Jagnieszka, Jegnieszka, a także Agna i Jagna – jednym z jego zdrobnień jest właśnie Jagienka.

Imię to jest na tyle popularne i wyjątkowe, że ma swoje odpowiedniki w ponad dwudziestu językach – znanych i używanych na świecie.

Znane osoby o tym imieniu to np.: Agnieszka Chylińska – piosenkarka; Agnieszka Dygant – aktorka; Agnieszka Holland – reżyser; Agnetha Fältskog – wokalistka „ABBY"; Agnieszka Kotulanka – aktorka; Agnieszka Maciąg – modelka, aktorka, piosenkarka, pisarka; Agnieszka Osiecka – poetka; Agnieszka Radwańska – tenisistka; Agnieszka Wagner – aktorka; Agnieszka Wosińska – aktorka; Agnieszka Włodarczyk – aktorka i piosenkarka.

Co oznacza to imię? "Inteligentna, wrażliwa i pełna energii"

Agnieszka to wyjątkowe imię, które, chociaż dziś już nie jest tak modne i popularne, oznacza osobę, która jest niezwykła i to w każdym calu. "Jest to imię nadane dziewczynkom w Polsce, ale również w wielu innych krajach. Agnieszka jest bardzo inteligentna, wrażliwa i pełna energii. Cechuje ją wielka ciekawość świata i wielka chęć do poznawania nowych rzeczy. Jest to osoba, która lubi pomagać innym i wspierać ich w trudnych sytuacjach. Agnieszka jest zawsze gotowa do pracy i zaangażowana we wszystko, co robi. Jest to osoba, która ceni sobie przyjaźń i jest bardzo lojalna wobec swoich przyjaciół" – czytamy na portalu jakiemie.pl.

A imieniny kiedy obchodzi? Tu dat jest dość sporo. Są to: 21 stycznia, 28 stycznia, 18 lutego, 6 marca, 20 kwietnia, 17 czerwca, 27 sierpnia, 1 września, 18 listopada, 20 listopada. Natomiast co do zdrobnień, to tymi najpopularniejszymi są: Aga, Agi, Agna, Agnes, Agunia, Agusia, Agusiaczek, Agusiak, Agut, Aguta, Agutak, Agutek, Aguś, Aguśka, Aguńcia, Aguńka, Gusia, Gusiaczek, Guś, Guśka, ale także Jagusia, Jaga, Jagienka.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.