Sobiesław Zasada ma wyjątkowe imię. Jak nazwał swoją córkę? "Spopularyzowane przez Sienkiewicza"

Sobiesław Zasada to postać, której fanom motoryzacji przedstawiać nie trzeba. To właśnie on zagościł w podcaście Kuby Wojewódzkiego i Piotra Kędzierskiego w świąteczny poniedziałek, opowiadając o swoim życiu i tym, co czuje. Trzy lata temu zmarła mu żona, za którą bardzo tęskni. W żałobie wspiera go córka, dla której wybrał wyjątkowe i nietuzinkowe imię - wprost z sienkiewiczowskiej opowieści.

Sobiesław Zasada znany jest nam głównie jako kierowca rajdowy, ale też przedsiębiorca i znakomity ekonomista. W styczniu tego roku skończył 94 lata i, jak przyznaje w podcaście Onetu "WojewódzkiKędzierski", "życie zaczyna się po '90'". To właśnie tam przyznał, że tęskni za zmarła przed trzema laty żoną Ewą, z którą spędzili razem 75 lat. Z ich związku narodziła się mała dziewczynka, dla której wybrali wyjątkowe i dość oryginalne jak na ówczesne czasy imię. Jak Zasada nazwał swoją córkę? Aleksandra.

Zobacz wideo Szalina Malina wspomina czasy podstawówki: Mama założyła mi Facebooka

Aleksandra – imię wprost z sienkiewiczowskiej opowieści

Aleksandra to bardzo oryginalne i nietypowe imię, bo chociaż pochodzi od męskiego imienia Aleksander, to w Polsce weszło w użycie dopiero ok. XIV wieku. Nie zajmowało wtedy szczególnego miejsca wśród innych imion. Zapomniane i zepchnięte na dalszy plan, musiało poczekać kilka wieków, aby znów wróciło do mody. W XIX wieku popularyzował je m.in. Henryk Sienkiewicz, nadając to imię bohaterce „Potopu".

Samo imię posiada starożytne korzenie - pochodzi z greki i oznacza "obrończynię ludu". Odnosi się do Aleksandra Wielkiego Macedońskiego, który był jednym z najsłynniejszych władców starożytnego świata. Imię to jest wciąż popularne w wielu krajach, w tym również Polsce. Chociaż jego blask już nieco przygasa, to w 2023 roku nadano je jeszcze 1878 razy, co jest naprawdę dość sporym wynikiem.

Patronką tego imienia jest Św. Aleksandra z Galacji - chrześcijańska męczennica uważana za patronkę każdego potrzebującego człowieka. Jest też symbolem obrony własnych przekonań.

Aleksandra, czyli Ola – to niejedyne zdrobnienie

Cechy charakteru osoby, która nosi to imię? Tu na myśl przychodzi przede wszystkim pewność siebie i stałość przekonań, ale to nie są one jedyne. "Aleksandra jest silną i odważną osobą, która jest zawsze gotowa stawić czoła wyzwaniom. Jest to osoba, która potrafi zarówno działać samodzielnie, jak i współpracować z innymi. Aleksandra jest inteligentna, zdeterminowana i kreatywna, a jej cechy charakteru są zawsze pozytywne. To imię nadaje właścicielce pewności siebie i dumy, która jest niezbędna, aby osiągnąć sukces" – podaje portal jakiemie.pl.

Najpopularniejszymi zdrobnieniami tego imienia są: Ala, Ale, Aleks, Aleksa, Alka, Alosia, Alutka, Aluś, Ola, Oleńka, Oluchna, Olunia, Olusiek, Oluszka, Oluś, Oluśka, Oluńka, Sandra, Sania.

Aleksandra świętuje, czyli imieniny obchodzi 20 marca, 21 kwietnia, 18 maja, 2 października.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.