Urlop opiekuńczy na dziecko w 2024 r. Czy jest kara za niewykorzystanie? Rodzice nie znają przepisów

Z ilu dni opieki na dziecko mogą skorzystać rodzice? A czy są jakieś konsekwencje, jeśli nie skorzystają z tego dodatkowego urlopu? Co się wówczas stanie? I co właściwie trzeba zrobić, aby te wolne dni jednak wykorzystać? Wyjaśniamy zawiłości prawne.

Małe dzieci potrzebują więcej uwagi rodziców, choćby z tego względu, że dość często chorują. Aby pracujące osoby mogły poświęcić czas pociechom, mogą skorzystać ze specjalnego urlopu "na opiekę nad dzieckiem". Mówi o tym art. 188. Kodeksu Pracy. " [Dni wolne na opiekę nad dzieckiem] §1. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni". A komu konkretnie przysługuje ten dodatkowy urlop i na jakich zasadach? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Urlopy dla rodziców - co oferuje państwo?

Urlop opiekuńczy na dziecko w 2024 r. Przysługuje on jedynie niektórym rodzicom

Urlop opiekuńczy na dziecko w wymiarze dwóch dni (lub 16 godzin) przysługuje jedynie rodzicom zatrudnionym na umowę o pracę (również spółdzielczej), a także mianowania, powołania i wyboru. Przy czym wymiar dodatkowego wolnego jest zawsze takim sam, bez względu na liczbę dzieci w rodzinie, oraz to, czy rodzice są małżeństwem, w separacji, po rozwodzie bądź po prostu w związku partnerskim. Stąd to właśnie rodzice dziecka decydują, jak się podzielą dodatkowym urlopem - może skorzystać z niego w całości jedno z nich lub oboje po połowie, jednak muszą to uwzględnić we wniosku. Warto też pamiętać, że wymiar urlopu opiekuńczego jest taki sam niezależnie od stażu pracy rodzica, a dodatkowo to zwolnienie jest pełnopłatne. Jak podaje serwis e-PIT.pl, "świadczenie dla rodzica w postaci zasiłku za ten okres wynosi 100 proc. podstawy wynagrodzenia pracownika". Stąd rodzic otrzyma taką samą wypłatę jak za normalny czas pracy.

Urlop opiekuńczy na dziecko. O tym trzeba pamiętać, składając wniosek do pracodawcy

Urlop opiekuńczy na zdrowe dziecko przysługuje do momentu, gdy dziecko ukończy 14 lat. Przy czym do tego czasu co roku rodzic ma okazję wykorzystać dodatkowe wolne, ale najpóźniej do 31 grudnia danego roku kalendarzowego. A co w przypadku niewykorzystania urlopu opiekuńczego? Właściwie nie ma konsekwencji poza tym, że te dni wolne przepadają. Co za tym idzie, nie można ich przenieść na następny rok ani otrzymać za nie ekwiwalentu finansowego. Stąd lepiej skorzystać z urlopu i złożyć u pracodawcy stosowny wniosek. Trzeba jedynie pamiętać, że termin trzeba uzgodnić z pracodawcą, który nie musi się na niego zgodzić, ale pod warunkiem, że ma ku temu ważny i obiektywny powód. A jakie informacje należy zawrzeć we wniosku? Te informacje są kluczowe:

  • wskazać wymiar - dni bądź godziny, który obowiązuje cały urlop,
  • wybrać termin (po uzgodnieniu z pracodawcą),
  • oświadczenie z braku skorzystania przez drugiego rodzica - gdy skorzysta tylko jedno z nich.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.