Podwyżki dla nauczycieli. W 2025 roku będzie kolejne 2,5 tys. zł? "Mamy nadzieję, że uda się wypłacić"

Co będzie dalej w kwestii podwyżek dla nauczycieli? Czy pedagodzy mają szansę na jeszcze wyższe wynagrodzenia w kolejnych latach? A może to już koniec podwyżek dla nauczycieli? Zobaczcie, jakie informacje na ten temat przekazuje resort edukacji.

Wysokość nauczycielskich wynagrodzeń od dawna jest zbyt niska, o co od lat toczą się dyskusje. Jednak ten stan rzeczy zaczyna się powoli zmieniać. Od 22 lutego pedagogów obowiązują nowe, wyższe stawki wynagrodzeń, które są już wypłacane wraz z wyrównaniem za styczeń i luty 2024 roku. A czy to będzie jedyna podwyżka wynagrodzeń, jaką otrzymają nauczyciele? Może jednak jest szansa na to, że pensje znów zostaną podniesione? Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) właśnie dało jasną deklarację co do podwyżek pensji w przyszłości.

Zobacz wideo Marcin Józefaciuk: Nauczyciele nie tylko chcą pieniędzy, oni chcą godnych warunków pracy

Podwyżki dla nauczycieli. MEiN jasno deklaruje, co będzie dalej z pensjami pedagogów

Jak podaje Portal Samorzadowy.pl, niedawno odbyła się rozmowa Sławomira Broniarza, szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) z RMF FM. Wówczas prezes ZNP poinformował, że obecna szefowa resortu edukacji, Barbara Nowacka zadeklarowała, że w 2025 roku wynagrodzenia nauczycieli znów mają wzrosnąć. Niestety na razie nie znamy jeszcze żadnych szczegółów na temat kolejnej, planowanej podwyżki. Za to wiadomo już, co ma być dalej z rządowymi bonami na zakup laptopów dla pedagogów. - ZNP wierzy w to, że uda się tę kwotę 2,5 tys. zł wypłacić wszystkim nauczycielom, nie tylko nauczycielom klas 4-8 - powiedział Sławomir Broniarz. Dodał zarazem, że programowa kwota 2,5 tys. zł realnie będzie miała niższą wartość niż w ubiegłym roku. 

Podwyżki dla nauczycieli. Tyle obecnie zarabiają pedagodzy na poszczególnych stopniach awansu

Obecnie tegoroczne podwyżki dla nauczycieli o 30 (33 dla pedagogów początkujących) procent stały się już faktem. Zarówno wyrównania za styczeń i luty, jak i podwyższone pensje za marzec są już wypłacane nauczycielom. Oto kwoty:

nauczyciele z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym:

  • początkującego - 4908 zł brutto (wzrost o 1218 zł brutto),
  • mianowanego - 5057 zł brutto (wzrost o 1167 zł brutto),
  • dyplomowanego - 5915 zł brutto (wzrost o 1365 zł brutto).

nauczyciele z tytułem zawodowym magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytułem licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych:

  • początkującego - 4788 zł brutto (wzrost o 1188 zł brutto),
  • mianowanego - 4910 zł brutto (wzrost o 1210 zł brutto),
  • dyplomowanego - 5148 zł brutto (wzrost o 1188 zł brutto). 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.