Średniowieczne imię, które w PRL było hitem, dziś odeszło w niebyt. "Tradycyjne i zmysłowe"

To imię, jeszcze kilka dekad temu, było modne i popularne. Wielu rodziców wybierało je dla swoich synów, licząc, że zapewnią im szczęście i dobrobyt. Bo z tym właśnie jest kojarzone. Pochodzi jeszcze z czasów religii słowiańskiej i w dosłownym tłumaczeniu oznacza "dar Boga". Dziś próżno go szukać na listach i rankingach. Odeszło do lamusa. Czy powróci?

Imię Bogdan, bo o nim mowa, to doskonały przykład tego, jak jeszcze kilka dekad temu, rodzice sięgali do tradycji i korzeni - czasów przedchrześcijańskich. Samo imię wzięło się z języka staropolskiego, jako relikt imion pogańskich, znanych i używanych we wczesnym średniowieczu przez plemię Słowian. Wywodzi się od wyrazów Bóg i dan (czyli dany), tak w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza tego, który jest "dany przez Boga". Dziś, chociaż piękne i wyjątkowe, nie jest już tak popularne.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Kiedyś hit, a dziś czekają na niego drzwi do lamusa? Niekoniecznie

Jeśli chodzi o imię Bogdan, to warto zauważyć, że jest to jedno z najstarszych imion staropolskich - znanych i używanych - jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Początkowo używana była inna forma tego imienia: Bohdan, bo forma, jaką dziś znamy, zyskała popularność stosunkowo późno - dopiero w okolicy XIX wieku.  Forma Bogdan zyskała popularność w XIX wieku. Jego żeńskim odpowiednikiem jest Bogdana.

Szalenie popularne było w okresie PRLu, potem jego blask nieco przygasł, szczególnie z początkiem lat dwutysięcznych. Niewielkie drgnięcie w liczbie nadań tego imienia zaobserwowano w roku 2021 i 2022. Wtedy nadano je odpowiednio: 75 i 130 razy. I chociaż miało odejść w niebyt i do lamusa, dziś nieśmiało mówi się o tym, że może za kilka lat wróci ono na listy tych popularnych i modnych. W roku 2023 nadano je 128 chłopcom.

Bogdan, czyli Boguś. Co mówi to imię?

"Bogdan to imię pochodzenia słowiańskiego, które oznacza 'dar Boga'. Jest to tradycyjne, silne i zarazem zmysłowe imię, które nadaje osobie wyjątkowy charakter. Osoby o imieniu Bogdan są zazwyczaj towarzyskie, energiczne i ambitne" - podaje portal jakieimie.pl i faktycznie z tym opisem można się zgodzić. Mężczyzna, który tym imieniem został obdarzony, jest szczęśliwy. Przez życie idzie niczym burza, zna swoją wartość i nie boi się zmian. Czasem zbyt bardzo zaufa, przez co cierpi, ale dość szybko dochodzi do siebie.

Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Bobek, Bodek, Bodzian, Bodzio, Bodziu, Bodziuś, Bogdanek, Bogdano, Bogdaś, Bogdzian, Bogo, Bogu, Bogulek, Bogun, Boguszek, Boguś.

Bogdan imieniny obchodzi 6 lutego, 19 marca, 14 lipca, 31 sierpnia, 2 września, 9 października, 8 listopada i 10 grudnia.

Więcej o: