Od jutra w szkole rewolucja. Nauczyciele szukają luk w prawie. Komu będą mogli zadać pracę domową?

Czy nauczyciele będą mogli zadać uczniom jakieś zadania domowe, a jeśli tak, to jakie? Od kwietnia wchodzi w życie ustawa, która dużo zmienia w tej kwestii zarówno dla dzieci, jak i pedagogów. A co konkretnie się zmieni już od jutra? Zobaczcie sami.

O tym, że nauczyciele zadają uczniom za dużo zadań domowych, mówi się od dawna. Jednak od poniedziałku, 1 kwietnia 2024 roku to się zmieni, bo od tego dnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o systemie oświaty. Przy czym uczniowie wracają do szkół po świętach dopiero jutro, czyli 3 kwietnia, co oznacza, że dopiero od tego dnia będzie obowiązywało nowe prawo. Innymi słowy, prac domowych już niemal nie będzie, bo jednak jest parę wyjątków. Jakich? Wyjaśniamy zawiłości prawne. 

Zobacz wideo Marcin Józefaciuk o nieobowiązkowych pracach domowych: Ja już od dawna pracowałem w ten sposób

Prace domowe zniesione od 1 kwietnia 2024 roku. Co konkretnie się zmieni od tego dnia?

Jak podaje serwis Infor.pl, od kwietnia nauczycieli obowiązuje zakaz zadawania uczniom prac domowych w szkołach podstawowych. A ściślej rzecz biorąc, w klasach I - III nie można zadawać maluchom prac pisemnych oraz praktyczno-technicznych. Przy czym te drugie można wykonywać wyłącznie podczas zajęć w szkole. Z kolei w przypadku uczniów z klas IV - VIII nauczyciel może zadać zarówno prace pisemne, jak i praktyczno-techniczne, ale nie może ich oceniać. Są one bowiem nieobowiązkowe, więc uczniowie nie muszą wcale ich wykonywać. Przy czym pedagog powinien sprawdzić takie zadanie i dać uczniowi informację zwrotną, czyli powiedzieć, co zrobił dobrze, a nad czym musi jeszcze popracować. 

Zakaz prac domowych nie obejmuje jednego rodzaju zadań. Te ćwiczenia są obowiązkowe

Dla uczniów klas IV - VIII prace domowe są nieobowiązkowe i nie można ich oceniać, jednak nieco inaczej jest w przypadku młodszych dzieci. Dlaczego? W klasach I - III nauczyciele mogą zadać uczniom jako pracę domową ćwiczenia usprawniające motorykę małą, a także je oceniać. Są one bowiem obowiązkowe dla każdego ucznia. A jakie są to ćwiczenia? Motorykę małą można usprawnić na wiele sposobów, w tym m.in. poprzez różne zabawy, a także rysowanie szlaczków (i nie tylko), lepienie z plasteliny, malowanie czy choćby wycinanie. Jednym słowem, dla uczniów klas I - III szkół podstawowych są obowiązkowe wszystkie ćwiczenia, które usprawniają ruchy rąk, dłoni i palców, i co za tym idzie, wspierają naukę pisania. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.