400 złotych na dziecko w szkole. Bez wniosku przepadną pieniądze. Podano dokładny termin złożenia

Rodzicu, czy wiesz, że mogą ci przysługiwać dodatkowe pieniądze na pociechę, która uczęszcza do szkoły? To świadczenie może wynieść nawet 400 złotych na szkraba, ale przedtem trzeba złożyć wniosek. A jak to zrobić i kiedy? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Wprawdzie obecny rok szkolny powoli dobiega końca, ale już teraz wielu rodziców szuka informacji o możliwym wsparciu finansowym dla uczniów. A są dwa takie świadczenia - 300 plus z programu "Dobry Start" oraz dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Co więcej, jedno z nich można otrzymać już w wakacje. A które? I co trzeba zrobić, aby móc skorzystać z tych form wsparcia? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo Uczy matematyki na TikToku. "Uczniowie mówią mi, że w 60 sekund uczą się więcej niż przez 45 minut lekcji w szkole"

Program "Dobry Start" 2024. Podano już termin składania wniosków o przyznanie 300 plus

300 plus to świadczenie przysługujące wszystkim uczniom w wieku od 7 do 20 lat (24 w przypadku dziecka z niepełnosprawnością). Niestety z "Dobrego Startu" nie mogą skorzystać studenci (nawet spełniający kryterium wieku) i dzieci uczęszczające do zerówek, przedszkoli i żłobków. Przy czym rodzice uczniów muszą złożyć wcześniej wniosek o przyznanie 300 plus do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w terminie od 1 lipca do 30 listopada 2024 roku. Można to zrobić wyłącznie elektronicznie na jeden z następujących sposobów: 

  • Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia.
  • bankowość elektroniczna,
  • aplikacja mZUS.

Należy też pamiętać, że osoby, które złożą wniosek przed 31 sierpnia, otrzymają pieniądze do 30 września, a nawet jeszcze w wakacje. Stąd warto zrobić to jak najszybciej, aby jak najwcześniej otrzymać środki na wyprawkę szkolną dziecka.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. To dodatkowe 100 złotych dla niektórych uczniów

Część uczniów może otrzymać nie tylko 300 złotych w ramach programu "Dobry Start", ale również dodatkowe 100 złotych z dodatku tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Jednak to wsparcie przysługuje tylko dzieciom, których rodzice pobierają zasiłek rodzinny. Co więcej, to świadczenie mogą otrzymać nie tylko uczniowie, ale też sześciolatki. Jak podaje serwis Infor.pl, "to wsparcie przysługuje także na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem nauki dziecka w zerówce". Ten dodatek również jest przyznawany raz w roku szkolnym na podstawie wniosku, który trzeba złożyć w najbliższym swojego miejsca zamieszkania urzędzie gminy lub miasta. Formalności należy dopełnić do końca okresu zasiłkowego, w którym rozpoczął się rok szkolny, czyli do 31 października. Wnioski, które zostaną złożone po tym terminie, nie będą już rozpatrywane.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.