Dziecko wciąż się moczy w nocy? Jeśli ma więcej niż 5 lat, to może oznaczać problemy. "Wdrażamy poważniejszą diagnostykę"

Jedne dzieci potrzebują więcej czasu niż inne, żeby nauczyć się kontrolować swój pęcherz w nocy. Pediatra zaleca cierpliwość i "nieobarczanie dziecka winą" za zasiusiane łóżko. Jeśli jednak pociecha ma więcej niż 5 lat i regularnie moczy się w nocy, trzeba sprawdzić dlaczego.
Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dzecku w Polsce

Lekarz rozwiewa wątpliwości rodziców

Temat nocnego moczenia u dzieci w jednym z ostatnio opublikowanych na Instagramie nagrań podjął dr hab. n. med. Wojciech Feleszko to pediatra i tata trójki dzieci z Warszawy. Dr Feleszko jest też aktywnym użytkownikiem mediów społecznościowych, gdzie regularnie zamieszcza informacje i nagrania związane ze zdrowiem swoich małych pacjentów. Rozwiewa też wątpliwości rodziców dotyczące niepokojących objawów i chętnie dzieli się praktycznymi poradami. Tym razem podjął temat nocnego moczenia się u dzieci. 

Pediatra wyjaśnia, dlaczego dzieci się moczą w nocy

Przy okazji publikacji nagrania, dr Feleszko napisał: "Moczenie nocne u dzieci to dość powszechne zjawisko. Na ogół do wieku około 5 lat, nietrzymanie moczu w nocy jest uznawane za normalne. Dzieje się tak, ponieważ niektóre dzieci potrzebują czasu, aby ich układ moczowy dojrzał i nauczył się kontrolować oddawanie moczu podczas snu". Powiedział też, że prawidłowo rozwijające się dziecko nocą produkuje tylko 20 proc. dobowej porcji moczu. 

 

Kiedy to powinno niepokoić rodziców?

Pediatra stwierdził jednak, że jeśli dziecko jest starsze niż pięć lat i wciąż regularnie moczy się w nocy, to sygnał dla rodziców, że coś może być nie tak. Stwierdził, że nie należy dziecko obarczać winą za zasiusiane łóżko. Napisał: "Jeśli dziecko w wieku powyżej 5 roku życia lub starsze regularnie moczy łóżko, warto zwrócić na to uwagę. Istnieć mogą różne przyczyny takiego stanu rzeczy, takie jak problem hormonalny, infekcje dróg moczowych, stres czy nawet problemy emocjonalne. W takich przypadkach zalecam skonsultowanie się z lekarzem pediatrą, który może przeprowadzić odpowiednie badania i zaproponować właściwe leczenie".

Pediatra zwraca uwagę na jedną rzecz

Dr Feleszko przypomniał jednak, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie: "Czasami potrzebuje trochę więcej czasu na opanowanie takich umiejętności jak kontrolowanie oddawania moczu w nocy. Warto obserwować, być cierpliwym i wspierać swoje dziecko w każdym etapie jego rozwoju".

Więcej o: