Chrzest w święta. Ksiądz zażąda podwójnej opłaty? "Szykuje się na to"

"Nie wiedziałam, że organizacja chrztu jest aż tak trudna. Już dziś żałuję, że zdecydowaliśmy się na tę datę. Mogliśmy zaczekać kilka miesięcy i zorganizować wydarzenie w czerwcu czy lipcu. No, ale wyszło, jak wyszło. Teraz martwi mnie fakt, że na chrzcie mojego dziecka będzie cały kościół ludzi, bo jak wiadomo, w święta frekwencja w kościele jest wybitnie duża" - pisze w liście do redakcji pani Monika, która chrzci swoje dziecko w święta wielkanocne.

Chrzest to wyjątkowe wydarzenie dla każdej wierzącej rodziny. Rodzice, którzy chcą, aby dziecko przynależało do kościoła katolickiego, decydując się na chrzest dziecka, muszą liczyć się też ze sporymi kosztami za sakrament. I nie chodzi tu już tylko ubranie dla pociechy czy wystawne przejęcie dla najbliższych, ale o koszty, które życzą sobie księża. Mało kiedy wymagana jest opłata "co łaska", a częściej duchowni przedstawiają cenniki i niechętnie negocjują z wiernymi. Jedna z naszych czytelniczek podczas tegorocznej Wielkanocy chce ochrzcić swoje dziecko, jednak obawia się, że wybór daty może nieść ze sobą wiele niekorzystnych aspektów, chociażby ten finansowy. 

Zobacz wideo Kto może zostać chrzestnym? Są warunki, które trzeba spełnić

Chrzest w święta. Czy warto zaplanować wydarzenie w tak wyjątkowy dzień? "Ryzykanci"

"Pochodzę z religijnej rodziny. Jestem po ślubie i niedawno urodziło mi się pierwsze dziecko. Od początku chcieliśmy, aby syn był ochrzczony. Podjęliśmy decyzję, że najlepiej będzie ochrzcić go w święta. Nie wiedziałam, że organizacja chrztu jest aż tak trudna. Już dziś żałuję, że zdecydowaliśmy się na tę datę. Mogliśmy zaczekać kilka miesięcy i zorganizować wydarzenie w czerwcu czy lipcu. No, ale wyszło, jak wyszło. Teraz martwi mnie fakt, że na chrzcie mojego dziecka będzie cały kościół ludzi, bo jak wiadomo, w święta frekwencja w kościele jest wybitnie duża. 

Jako że chrzczę dziecko po raz pierwszy to miałam pojęcia, że chrzest może aż tyle kosztować. Niektórzy mówią mi, że jesteśmy ryzykantami, bo przecież ksiądz weźmie od nas podwójną kwotę. Muszę przyznać, że szykuję się na to. Nawet za talerzyk na sali płacę podwójnie. Żałuję, ale teraz już i tak nic nie zmienię, bo rodzina zaproszona. Co ma być to będzie. Najważniejsze, że dziecko będzie już we wspólnocie Kościoła. Szkoda, że wszystko jest takie drogie." Monika. 

Chrzest w Wielkanoc lub w Boże Narodzenie - czy to możliwe?

Chrzest w trakcie mszy świątecznej ma wyjątkowy wymiar, często jednak taka decyzja jest także związana z tym, że na święta przyjeżdża cała rodzina i to idealny moment na zebranie wszystkich w jednym miejscu. Ma on także wiele wad. Chrzest zimą wiąże się z tym, że maluszkowi trzeba będzie założyć dwie warstwy ubrania. Należy się również mieć na względzie, że temperatura w kościele będzie stosunkowo niska, a podczas udzielania sakramentu zdejmuje się przecież czapeczkę i polewa się główkę dziecka wodą. Warto wówczas zachować ostrożność - w końcu sezon zimowy może sprzyjać infekcjom.

Jednak jeśli chodzi o samo prawo kościelne, to umożliwia ono chrzest przez cały rok, ale poszczególne parafie mogą mieć swoje zwyczaje. Chrzciny w święta są niezwykle uroczyste, ale rodzice powinni przemyśleć, czy na pewno zależy im na tym, aby ta uroczystość odbyła się w tłumie - bo jednak najwięcej ludzi w kościele gromadzi się właśnie wówczas. Rodzice powinni jednak przemyśleć, czy faktycznie gra jest warta świeczki. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.