Ginekolog szyderczo zapytał, kiedy ciąża. "Tacy ludzie nie powinni być lekarzami"

"Nie czułam obawy z jej strony, to i mi było z tym łatwiej. Kiedy wróciła od ginekologa do domu, rozpłakała się i opowiedziała mi, co się stało. Nie mogłam uwierzyć, że moja nastoletnia córka poszła do ginekologa, a ten szyderczo zapytał, kiedy planuje ciążę" - pisze w liście do redakcji pani Beata, która była zszokowana zachowaniem lekarza i bardzo było jej szkoda córki.

Pierwsza wizyta u ginekologa często kojarzy się z negatywnymi emocjami. Każde negatywne zachowanie lekarza o tej specjalizacji może spowodować, że pacjentka przez lata nie będzie się pojawiać w gabinecie. Niekiedy wystarczy tylko jedno spotkanie czy jedna mroczna historia przeczytana w internecie. Dowodem tych słów jest historia naszej czytelniczki, która jest załamana tym, co spotkało jej córkę w gabinecie ginekologicznym. Kobieta ku przestrodze napisała do nas.

Zobacz wideo Dr Maciej Socha: Udzielenie dostępu do aborcji w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia jest objawem człowieczeństwa

Wizyta u ginekologa przerodziła się w horror. "Rozpłakała się i opowiedziała, co się stało"

"Długo walczyłam z tym, aby córka w końcu poszła do ginekologa. Zawsze myślałam, że edukacja seksualna stoi w mojej rodzinie na wysokim poziomie, jednak bardzo się myliłam. Mimo że od kiedy Amelia skończyła 12 lat i starałam się edukować ją ze wszystkimi podstawami, to kiedy pojawiał się temat wizyty u ginekologa, ona drżała. Pytałam ją, dlaczego tak reaguje, ale ona zawsze mówiła, że dużo naczytała się o tym w internecie i po prostu boi się pierwszego spotkania ze specjalistą. I w sumie to nie dziwiłam się jej i nie naciskałam ją, ale raz na jakiś czas przypominałam, że powinna odbyć wizytę kontrolną. W końcu córka zdecydowała się, bo jak wspomniała, poczuła, że to najwyższy czas i traktuje to jako pierwszy krok w dorosłość. Byłam dumna z mojej małej córki, ale moja radość nie trwała zbyt długo.

Amelia była bardzo podekscytowana całą wizytą, a że nie czułam obawy z jej strony, to i mi było z tym łatwiej. Kiedy wróciła od ginekologa do domu, rozpłakała się i opowiedziała mi, co się stało. Nie mogłam uwierzyć, że moja nastoletnia córka poszła do ginekologa, a ten szyderczo zapytał, kiedy planuje ciążę. Tacy ludzie nie powinni być lekarzami. Ona mu zaufała, a ten z niej zadrwił. Piszę to wszystko, aby uświadomić inne matki, aby zwracały uwagę na takie rzeczy. Jeśli Amelka by mi o tym nie powiedziała, to mogłoby dojść do tragedii." Małgorzata.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży różni się od typowej wizyty kontrolnej. Zostaje przeprowadzony wywiad lekarski i położniczy oraz badania: ginekologiczne, cytologiczne oraz ultrasonograficzne transwaginalne (dopochwowe).

Badanie ginekologiczne w ciąży składa się z oceny zewnętrznych narządów rodnych, wziernikowania, badania palpacyjnego oraz badania piersi. Podczas pierwszej wizyty położna bądź lekarz mierzy także wzrost pacjentki, masę ciała i ciśnienie tętnicze. Zostanie założona karta przebiegu ciąży, kobieta otrzyma też skierowanie na badania dodatkowe.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.