Katolickie rodziny kiedyś uwielbiały to "papieskie" imię. W 2023 roku nazwano tak tylko 30 chłopców

To imię dziś już tylko kojarzy się z namiestnikiem Stolicy Piotrowej, chociaż jeszcze do nie tak dawana, było chętnie nadawane dzieciom, to dziś już ten trend się odmienił. W 2023 roku nazwano tak tylko 30 chłopców. Wywodzi ono się od łacińskiego słowa oznaczającego "tego, o którym się dobrze mówi"; lub "tego, któremu się dobrze życzy", zatem nadanie tego imienia było swoistą wróżbą pomyślności dla małego dziecka.

Benedykt, bo o tym imieniu mowa, jest męskim imieniem pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa 'benedictus', oznaczającego "tego, o którym się dobrze mówi ", czy też "tego, któremu się dobrze życzy". "Jest to imię męskie, które jest często nadawane w katolickich rodzinach. Jest to imię, które kojarzy się z wielkimi postaciami historycznymi, takimi jak papież Benedykt XVI" - podaje portal jakeimie.pl. I chociaż dziś już uznawane jest za te, które odchodzi do lamusa, kiedyś uwielbiano je za wyjątkowość. Czy czasy te wrócą? Wszystko w rękach przyszłych rodziców.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Benedykt – imię znane w katolickich rodzinach, ale odchodzące już do lamusa

Benedykt to jedno z tych imion, które dziś uznawane są za rzadkie. W 2023 roku jedynie 30 chłopców je otrzymało, a patrząc na dane z lat ubiegłych – i tak jest to dość spora liczba. Jednak zupełnie inaczej było przed kilkoma wiekami, kiedy to imię było nie tylko popularne, ale także uchodzące jako jedno z tych modnych. Upodobali je sobie rodzice mocno związani z Kościołem, a nadając to imię swojemu synowi, składali tym sposobem wróżbę na przyszłość, życząc mu wszystkiego, co najlepsze.

Na nasze ziemie przywędrowało stosunkowo wcześnie, wraz z napływem religii chrześcijańskiej, zapewne w związku z pojawieniem się zakonu benedyktynów. W źródłach spotykamy to imię już od r. 1187 (nosi je wówczas biskup poznański) i odtąd często mowa jest o duchownych tego imienia. W XIV w. jest dobrze zadomowione - używane i nadawane we wszystkich stanach, od chłopów, po szlachtę.

Co ciekawe, wyraz potoczny 'benedyktynka' wywodzi się nie od Benedykta, lecz od benedyktynów, którzy napój ten produkowali. Dziś to już archaizm praktycznie nieznany i rzadko kiedy używany.

Jako imię papieskie – przybrane zostało przez 16 biskupów, którzy zostali wybrani na Tron Piotrowy. Ostatni z nich to Benedykt XVI, czyli Joseph Aloisius Ratzinger, który od 28 lutego 2013 roku do swojej śmierci był emerytowanym papieżem, pierwszym od XV wieku, który dobrowolnie zrzekł się swojego urzędu.

Kiedy Benedykt świętuje? I jakie są zdrobnienia?

Imię Benedykt jest wywodzące się z łaciny i oznacza szczęście, zatem osoby je noszące, kojarzone są z radosnymi, spokojnymi i bardzo mądrymi osobami. Nie lubią nowości i zmian, chętnie pomagają słabszym.

Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Benek, Beniek, Benio, Benuś, Ben, Beś, Beni, Benedyktek, Benedyktuś, Beneduś. Benedykt imieniny obchodzi 12 stycznia, 12 lutego, 11 Marca, 21 Marca, 27 Marca, 4 kwietnia, 16 kwietnia, 7 maja, 11 maja, 29 czerwca, 7 lipca, 11 lipca, 16 lipca, 21 lipca oraz 13 listopada.

Więcej o: