Podatki 2024. Dobra wiadomość dla rodziców korzystających z ulgi. "Ograniczenia przestały obowiązywać"

Komu przysługuje ulga na dziecko? I na jakich konkretnie zasadach? Rodzice muszą spełnić kilka warunków tak jak ich pociechy. Przy czym kilka rzeczy uległo zmianie od ubiegłego roku. A co właściwie się zmieniło? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) to możliwość zmniejszenia podatku do zapłacenia przez rodziców malucha (maluchów) o określoną kwotę. Co do zasady przysługuje ona każdemu rodzicowi, ale są od tego pewne wyjątki i ograniczenia. Przy czym to drugie dla niektórych uległo zmianie od 2023 roku. A co konkretnie się zmieniło? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

Ulga na dziecko 2024. To się zmieniło od 1 lipca 2023 roku

Od początku lipca ubiegłego roku w kwestii ulgi prorodzinnej zmieniło się parę rzeczy. Przede wszystkim jak podaje serwis Bankier.pl, przestał obowiązywać limit dochodowy dla rodziców jedynaka z niepełnosprawnością. Stąd mogą oni skorzystać z ulgi na dziecko bez względu na wysokość swoich dochodów. Trzeba też pamiętać, że przy dzieciach z niepełnosprawnością nie obowiązuje też limit wieku ani dochodów, jakie może osiągnąć pociecha. Drugą rzeczą, jaka uległa zmianie w 2023 roku jest próg dochodowy dla rodziców - rząd podniósł kwotę wolną od podatku do 30 000 złotych, stąd niektórzy nie będą mogli odliczyć ulgi. Jednak wciąż mają szansę skorzystać z dodatkowego zwrotu od podatku.

Ulga na dziecko 2024. Komu przysługuje? Trzeba spełnić te warunki

Aby móc skorzystać z ulgi na dziecko, zarówno rodzice, jak i pociechy muszą spełnić kilka warunków. Są one następujące:

dla rodziców:

  • uzyskanie dochodów opodatkowanych według skali podatkowej (np. z umowy o pracę),
  • nieprzekroczenie progów dochodowych (to obowiązuje jedynie rodziców zdrowych jedynaków): małżeństwa i samotni rodzice - 112 tysięcy złotych,
  • osoby niepozostające w związku małżeńskim (w tym przez część roku) - 56 tysięcy złotych.

dla dzieci (wystarczy spełnić jeden z poniższych wymogów):

  • niepełnoletność,
  • wiek od 18 do 25 lat, kontynuacja nauki i dochody niższe niż 19 061,28 zł rocznie,
  • posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności.
Więcej o: