• Link został skopiowany

Sześciolatki nie pójdą do zerówek? Wiadomo, jak duże będą zmiany w szkołach od września 2024 roku

Wiele szkół podstawowych od pierwszego września przejdzie sporą zmianę. Co to za zmiana? I co będą miały z tym wspólnego dzieci uczęszczające do zerówek? Czy nadal będą miały tę możliwość? Zobaczcie, co już wiemy na ten temat.
Zerówka (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl

Od 1 września 2004 roku wszystkie sześciolatki w Polsce obowiązuje przejście rocznego przygotowania przedszkolnego, potocznie zwanego zerówką. Przy czym rodzice mogą zdecydować, czy ich pociecha ma uczęszczać w tym celu do przedszkola, czy do szkolnego oddziału przedszkolnego. Jednakże od pewnego czasu można zaobserwować tendencję do likwidowania niektórych szkolnych zerówek, co odbiera rodzicom wybór, przynajmniej w teorii. A co jest przyczyną takich działań dyrektorów? Wbrew pozorom powody są całkiem solidne. 

Zobacz wideo Jakie obowiązki mają przedszkolaki w domu? "Umyć ręce, zrobić siku"

Likwidacja szkolnych zerówek. Co będzie z sześciolatkami? 

Jak podaje serwis Dziennik Gazeta Prawna.pl, trend wygaszania szkolnych zerówek zaczął się na warszawskiej Białołęce, gdzie od września 2024 roku nie będzie już żadnego oddziału przedszkolnego w podstawówkach. Podobnie dzieje się też w innych dzielnicach miasta. Co jednak nie zmienia faktu, że uczęszczanie do zerówki jest dla wszystkich sześciolatków obowiązkowe. Stąd wielu rodziców może stracić możliwość wyboru placówki, bo jedyną opcją będzie zerówka w przedszkolu. Choć oczywiście niekoniecznie będzie to zły wybór. - Chciałabym, aby syn uczęszczał do zerówki w przedszkolu. Będzie to jego trzeci rok w tej placówce, czuje się tam bezpiecznie i nie chcemy zmian. Poza tym musielibyśmy przejść podwójną rekrutację, bo syn jest spoza rejonu szkoły, a miejsce w zerówce nie gwarantuje dostania się do pierwszej klasy - powiedziała pani Karolina, mama pięcioletniego Aleksandra. I zapewne nie ona jedna tak uważa. 

Dlaczego szkolne zerówki są likwidowane? Jest ku temu parę powodów

Likwidacja szkolnych zerówek to fakt. A czym jest to spowodowane? Jak tłumaczą dyrektorzy szkół, przede wszystkim jest więcej miejsca dla sześciolatków w przedszkolach, bo rodzi się mniej dzieci. To przekłada się też na więcej miejsca w szkolnych zerówkach, które czasem były po prostu puste. Tak było w oddziale przedszkolnym szkoły podstawowej nr 12 w Śródmieściu, gdzie było za mało chętnych. Dlatego zerówki są obecnie likwidowane, a na ich miejsce tworzone nowe klasy dla uczniów szkół podstawowych, których z kolei jest naprawdę wielu, co wymusza niekiedy tryb zmianowy. Jednak dzięki wygaszeniu szkolnych oddziałów przedszkolnych będzie możliwe prowadzenie dla nich zajęć w normalnym trybie.

Więcej o: