Co sześć sekund umiera na świecie przynajmniej jedno dziecko. Nie ma ono nawet skończonych pięciu lat

Jak we współczesnym świecie wygląda kwestia umieralności wśród dzieci, szczególnie tych najmłodszych? Jest lepiej niż kiedyś, ale wciąż co sześć sekund umiera jakiś szkrab, który nie skończył nawet pięciu lat. Dlatego trzeba jak najszybciej podjąć działania, aby zmniejszyć tę liczbę.

Dawniej umieralność była największa wśród noworodków, niemowląt i dzieci w pierwszych latach życia. A obecnie? Jak podaje UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci), od 2000 roku umieralność wśród najmłodszych spadła o ponad połowę. Jednak mimo to była i jest duża - w 2022 roku wyniosła 4,9 mln. A co będzie dalej? - Do 2030 roku 35 mln dzieci umrze przed swoimi piątymi urodzinami - tłumaczy Renata Bem, dyrektorka generalna UNICEF Polska. Stąd trzeba już teraz podjąć działania, które pozwolą ograniczyć śmiertelność wśród maluchów i to jak najszybciej. Zwłaszcza że możemy zrobić naprawdę dużo w tej kwestii.

Zobacz wideo Marcin Józefaciuk: Każdy nauczyciel powinien przejść kurs zauważania, czy coś się dzieje nie tak z uczniem

Co sześć sekund umiera dziecko. Z wieloma przyczynami można sobie poradzić

Jak przyznała dyrektorka generalna UNICEF Polska, największa umieralność wśród dzieci będzie przede wszystkim w Afryce Subsaharyjskiej, Azji Południowej oraz krajów o niskich i średnich dochodach. A z jakiego powodu? Głównymi przyczynami zgonów maluchów do piątego roku są:

  • bieda,
  • konflikty zbrojne i inne sytuacje kryzysowe,
  • przedwczesne porody,
  • powikłania okołoporodowe,
  • choroby (zwłaszcza wieku dziecięcego).

Z tego większości możemy uniknąć poprzez wprowadzenie różnych działań zaradczych na całym świecie, a szczególnie w najbardziej narażonych regionach.

Trzeba zmniejszyć umieralność dzieci. Oto co możemy zrobić w tym celu

Dyrektorka generalna UNICEF Polska wskazała, co konkretnie muszą zrobić rządy państw, aby ograniczyć umieralność wśród najmłodszych. Jak przyznała Renata Ben, rządy poszczególnych krajów muszą przede wszystkim skupić się na działaniach lokalnych, takich jak:

  • zapewnienie dostępu  do wysokiej jakości i niedrogiej podstawowej opieki zdrowotnej, w tym szczepień ochronnych oraz diagnostyki i leczenia chorób, szczególnie wieku dziecięcego,
  • zadbanie o dostępność dobrze wykwalifikowanego personelu dla rodzących kobiet,
  • wsparcia dla wczesnego i niezakłóconego karmienia piersią.

Ważne jest też zadbanie o odpowiednią edukację, a także miejsca i warunki pracy, zwłaszcza dla pracowników służby zdrowia. W ten sposób można ograniczyć zgony dzieci, szczególnie z tych najpoważniejszych powodów jak choroby, komplikacje przy porodzie czy głód. 

Więcej o: