PIT 2024. Podatki w tym roku jeszcze niższe dla rodziców. Skarbówka pozwoliła połączyć dwie ulgi

Z jakich preferencji podatkowych mogą skorzystać rodzice w 2024 roku? Wbrew pozorom nie tylko z ulgi na dziecko. Jest jeszcze jedna, którą można łączyć z ulgą prorodzinną. Co to za preferencja podatkowa i komu konkretnie przysługuje? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

O tym, że wszystkim polskim rodzicom przysługuje ulga na dziecko (inaczej prorodzinna), wie chyba każdy. Mimo to wciąż niewielu wie, że można ją  łączyć z inną preferencją - ulgą dla rodzin 4 plus. A komu ona przysługuje i na jakich zasadach? Zobaczcie, co trzeba wiedzieć o uldze cztery plus i uldze na dzieci

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

Ulga cztery plus. Przysługuje rodzicom, które spełniają określone warunki

Aby móc skorzystać z ulgi cztery plus, trzeba spełnić dwa wymogi. Są one następujące (za serwisem Dziennik Gazeta Prawna.pl):

  • posiadanie co najmniej czworga pociech,
  • osiągnięcie rocznych dochodów nie wyższych niż 85 528 złotych - trzeba pamiętać, że ten limit przysługuje każdemu z rodziców (opiekunów) pociechy, więc ta suma może się podwoić, jeśli rozliczają się wspólnie.

A czym jest właściwie ulga cztery plus? Jest to po prostu zwolnienie z obowiązku zapłacenia podatku dochodowego, o ile wszystkie powyższe warunki są spełnione. Tę preferencję można też łączyć z ulgą na dziecko, która może obniżyć podatek do zapłacenia nawet o 2700 złotych na szkraba.

Ulga na dziecko. To trzeba wiedzieć o tej popularnej preferencji podatkowej

Z ulgi na dziecko może skorzystać każdy rodzic, ale również musi spełnić pewne warunki. Są one następujące - uzyskanie dochodów opodatkowanych według skali podatkowej (np. z umowy o pracę) oraz nieprzekroczenie progów dochodowych (to obowiązuje jedynie rodziców jedynaków):

  • małżeństwa i samotni rodzice - 112 tysięcy złotych,
  • osoby niepozostające w związku małżeńskim (w tym przez część roku) - 56 tysięcy złotych.

Natomiast dzieci muszą spełnić przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • jest niepełnoletnia,
  • ma od 18 do 25 lat, kontynuuje naukę, nie osiąga dochodów lub niższe niż 19 061,28 zł rocznie,
  • posiada orzeczenie o niepełnosprawności - w tym przypadku ulga przysługuje rodzicom bez względu na wiek i osiągane przez dziecko dochody.
Więcej o: