Ulga na dziecko 2024. Co jeśli rodzice mają rozdzielność majątkową? Rodziców czeka więcej papierologii

Co do zasady ulga prorodzinna przysługuje każdemu rodzicowi. Jednak nie w każdym przypadku. Odrębne zasady są też dla osób, które podpisały intercyzę. A jakie konkretnie? I co w takim razie powinni zrobić rodzice? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) to preferencja, która umożliwia zmniejszenie podatku do zapłacenia, a w wielu przypadkach uzyskanie sporego zwrotu od fiskusa. Co do zasady przysługuje na każde dziecko w rodzinie, ale tylko pod warunkiem, że spełnia ono pewne wymogi. Podobnie jak rodzice. A co gdy mają oni podpisaną intercyzę? Które z nich wówczas może skorzystać z ulgi? A może mogą oboje? Tłumaczymy.

Zobacz wideo

Ulga na dziecko w 2024 roku. Co muszą zrobić rodzice, którzy mają rozdzielność majątkową?

Jak podaje serwis Porady-Prawne.info.pl, rodzice, którzy podpisali intercyzę, jak najbardziej mogą skorzystać z ulgi na dziecko. Jednak muszą się nią podzielić, a najczęstszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest podział po połowie, choć oczywiście nie jest to przymus. Rodzice mogą podzielić się ulgą prorodzinną w różnym stopniu, a decyzję o tym podejmują samodzielnie i w porozumieniu ze sobą nawzajem. Przy czym muszą pamiętać, że obowiązują ich w tym takie same zasady, jak innych:

  • osiągają dochody opodatkowane wyłącznie według skali podatkowej (np. z umowy o pracę). 
  • nie przekraczają następujących progów dochodowych: małżeństwa i samotni rodzice - 112 tysięcy złotych, osoby niepozostające w związku małżeńskim (w tym przez część roku) - 56 tysięcy złotych.

A to nie wszystko, bo są też warunki, jakie musi spełnić też dziecko.

Ulga na dziecko w 2024 r. Te warunki musi spełnić pociecha, aby skorzystać z preferencji

Poza wyżej wymienionymi wymogami dla rodziców są również określone warunki, jakie musi spełniać pociecha. A ściślej rzecz biorąc, dziecko musi spełniać przynajmniej jeden z poniższych wymogów:

  • być niepełnoletnie, 
  • mieć od 18 do 25 lat, kontynuować naukę i nie osiągać dochodów lub do 19 061,28 zł rocznie,
  • posiadać orzeczenie o niepełnosprawności - w tym przypadku ulga przysługuje bez względu na wiek pociechy oraz osiągane przez nią dochody. 

Trzeba przy tym pamiętać, że ulga prorodzinna nie przysługuje dzieciom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli pobierają one zarazem świadczenie opiekuńcze. 

Więcej o: