Boskie imię dla dziewczynki, które wymyślił sobie polski historyk. Używane jest do dziś, choć rzadko

To imię nigdy nie było popularne, z drugiej strony do lamusa również mu daleko. Znane jest od czasów średniowiecza, chociaż jego pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione. Jedna z teorii mówi o tym, że zostało ono wymyślone przez historyka i kronikarza Jana Długosza, który opisując dzieje państwa polskiego, nadał je jednej ze swoich bohaterek.

Bogna to staropolskie imię żeńskie, które jak przekonują językoznawcy, stanowi jedną z form zdrobniałych od imion rozpoczynających się na Bog-, stąd owo "boskie skojarzenie". Jedna z hipotez mówi, że imię zostało wymyślone przez kronikarza Jana Długosza, w którego pismach pojawia się po raz pierwszy. Inna, że jest zdrobnieniem od zapominanego imienia: Benigna, co oznacza kobietę życzliwą, przyjazną i uprzejmą. To nie koniec, bo jedna z teorii mówi jeszcze o tym, jakoby imię Bogna pochodziło z języka słowiańskiego i oznaczało "boginię". Czy jest popularne? Nie za bardzo, jednak uroku nie można mu odmówić.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Bogna – imię dla dziewczynki, które popularne było kiedyś

Bogna to imię, które w źródłach polskich poświadczone jest od XV wieku, chociaż wiele wskazuje na to, że nadawane było znacznie wcześniej, bo już w XIII wieku. Od tego czasu jego popularność rosła, co oznacza, że samo imię było chętnie nadawane dziewczynkom jeszcze do początków XX wieku. Potem czasy i moda nieco się zmieniły, a samo imię przestało być popularne. W 2023 roku nadano je tylko 19 razy.

I chociaż imię Bogna nie jest dziś już tak popularne, to niektórzy badacze wskazują, że zaczyna przyciągać coraz większą uwagę przyszłych rodziców, przez swą oryginalność i wyjątkowość. Jednak przez to, że jest mało popularne, staje się oryginalne i nietypowe.

Znane osoby o imieniu Bogna, to np.:

  • bł. Bogna - matka św. Stanisława, patronka tego imienia;
  • Bogna Bartosz - śpiewaczka operowa;
  • Bogna Jóźwiak - szablistka, kilkukrotna mistrzyni Polski, mistrzyni Europy z 2008 roku;
  • Bogna Sokorska - śpiewaczka operowa;
  • Bogna Sworowska - modelka, II wicemiss Polonia z 1987 roku;
  • Bogna Świątkowska - polska dziennikarka i promotorka kultury.

Bogna - silna, odważna i niezależna. Kiedy świętuje?

Bogna to wyjątkowe i piękne imię dla każdej dziewczynki czy dorosłej już kobiety. Kojarzy się z pięknem i spokojem, ale także "boskimi mocami". "Jest to imię bardzo piękne i wyjątkowe, wskazujące na silną więź z bogiem i naturą. Osoby noszące to imię są często uważane za silne, odważne i niezależne" - podaje portal jakiemie.pl.

Najpopularniejszymi zdrobnieniami tego imienia są: Bo, Bogunia, Bogusia, Bonia, Boguś, Bognia, Boginka, Bożka, Gunia, Gusia.

Bogna imieniny obchodzi latem: 20 czerwca i 23 lipca.

Więcej o: