Bogna to staropolskie imię żeńskie, które jak przekonują językoznawcy, stanowi jedną z form zdrobniałych od imion rozpoczynających się na Bog-, stąd owo "boskie skojarzenie". Jedna z hipotez mówi, że imię zostało wymyślone przez kronikarza Jana Długosza, w którego pismach pojawia się po raz pierwszy. Inna, że jest zdrobnieniem od zapominanego imienia: Benigna, co oznacza kobietę życzliwą, przyjazną i uprzejmą. To nie koniec, bo jedna z teorii mówi jeszcze o tym, jakoby imię Bogna pochodziło z języka słowiańskiego i oznaczało "boginię". Czy jest popularne? Nie za bardzo, jednak uroku nie można mu odmówić.
Bogna to imię, które w źródłach polskich poświadczone jest od XV wieku, chociaż wiele wskazuje na to, że nadawane było znacznie wcześniej, bo już w XIII wieku. Od tego czasu jego popularność rosła, co oznacza, że samo imię było chętnie nadawane dziewczynkom jeszcze do początków XX wieku. Potem czasy i moda nieco się zmieniły, a samo imię przestało być popularne. W 2023 roku nadano je tylko 19 razy.
I chociaż imię Bogna nie jest dziś już tak popularne, to niektórzy badacze wskazują, że zaczyna przyciągać coraz większą uwagę przyszłych rodziców, przez swą oryginalność i wyjątkowość. Jednak przez to, że jest mało popularne, staje się oryginalne i nietypowe.
Znane osoby o imieniu Bogna, to np.:
Bogna to wyjątkowe i piękne imię dla każdej dziewczynki czy dorosłej już kobiety. Kojarzy się z pięknem i spokojem, ale także "boskimi mocami". "Jest to imię bardzo piękne i wyjątkowe, wskazujące na silną więź z bogiem i naturą. Osoby noszące to imię są często uważane za silne, odważne i niezależne" - podaje portal jakiemie.pl.
Najpopularniejszymi zdrobnieniami tego imienia są: Bo, Bogunia, Bogusia, Bonia, Boguś, Bognia, Boginka, Bożka, Gunia, Gusia.
Bogna imieniny obchodzi latem: 20 czerwca i 23 lipca.