• Link został skopiowany

Wielka likwidacja przedszkoli. "Kuratoria złagodniały, przestaną przeszkadzać". Wiadomo, które przestaną istnieć

Likwidacja przedszkoli staje się faktem. To część realizacji polityki, która celem jest dążenie do decentralizacji tworzenia sieci szkół. Politycznie również ma to przebiegać, bez żadnych problemów i tarć, ponieważ kuratorzy oświaty, jak sami zaznaczają, nie będą blokować samorządów w dość drastycznych krokach odnośnie likwidacji placówek, w których uczy się niewielka liczba uczniów.
Przedszkole (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Arkadiusz Stankiewicz / Agencja Wyborcza.pl

Z mapy placówek oświatowych jeszcze w tym roku ma zniknąć dość spora liczba przedszkoli, do których chodzi niewielka liczba dzieci. Wszystko przez niż demograficzny i zbyt duże koszty związane z utrzymaniem tych miejsc przez samorządy. Co z tego wynika? Wielka likwidacja przedszkoli, ale też i szkół, staje się faktem, od którego nie ma już odwrotu. Niemal wszystkie wnioski samorządów, które wpłynęły do kuratoriów, zostały rozpatrzone pozytywnie. "Kuratorzy oświaty złagodnieli i nie będą blokować samorządom decyzji o likwidacji tych placówek, w których uczy się niewielka liczba uczniów" - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Zobacz wideo

Przedszkola do likwidacji, bo nie ma chętnych

Zbyt mała liczba dzieci i brak polepszenia sytuacji w przyszłości, spowodowała, że wiele samorządów zdecydowało się na dość drastyczny krok i likwidację niektórych placówek oświatowych. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", zapowiedzi, które słyszeliśmy już w czasie prowadzenia kampanii wyborczej przez obecny rząd, są dziś realizowane. Inaczej niż w poprzednich latach, niemal wszystkie wnioski samorządów o likwidację szkół i przedszkoli, zostały przez kuratorów oświaty rozpatrzone pozytywnie. "Kuratorzy oświaty złagodnieli i starają się nie blokować samorządom decyzji o likwidacji placówek, w których uczy się garstka uczniów. Realizują w tej sposób politykę rządu, który chce zdecentralizować tworzenie sieci szkół" - czytamy w przytoczonym artykule.

Taką możliwość daje również ustawa o Prawie oświatowym, z której wynika, że każda szkoła może zostać zlikwidowana przez organ prowadzący do końca danego roku szkolnego, o ile zostanie zapewniona możliwość kontynuowania nauki w innej placówce tego samego typu. Zatem dzieci z małych placówek, zostaną przeniesione z początkiem nowego roku do tych większych. Oczywiście organ prowadzący, czyli samorząd musi wcześniej powiadomić o zamiarze likwidacji danej placówki nie tylko uczniów i ich rodziców, czy nauczycieli, ale także właściwego kuratora oświaty. Zawiadomienie w formie listownej musi zostać wysłane co najmniej na sześć miesięcy przed datą planowanej likwidacji.

Co to oznacza w praktyce? Do kuratoriów wpłynęły już zawiadomienie o likwidacji danych szkół i przedszkoli, bo aby z końcem czerwca dana jednostka została zlikwidowana, pismo musiało wpłynąć z końcem lutego, a jak zauważa "DGP", kuratorzy "nie będą robić problemów". Na złożone w tym roku wnioski, odpowiedziano pozytywnie w niemal 100 proc. przypadków.

Tych placówek od września już nie będzie. Drastyczne kroki władz miast i gmin

Likwidacja szkół i przedszkoli dzieje się na naszych oczach. Z wielu małych miejscowości znikną placówki, do których - chociaż mała ilość - ale chodzą jeszcze dzieci. Jak podaje portalsamorządowy.pl, w tych województwach już wydano pozytywne opinie o likwidacji szkół:

  • podlaskie - złożono do kuratora oświaty 12 wniosków o likwidację szkół - wszystkie zostały rozpatrzone pozytywnie;
  • łódzkie - do kuratora wpłynęło 11 wniosków w sprawie zamiaru likwidacji placówki oświatowej: dwa już uzyskały opinię pozytywną; inne są w trakcie procedowania;
  • wielkopolskie - jedna decyzja negatywna, innych 10 wniosków rozpatrzono pozytywnie;
  • świętokrzyskie - złożono 8 wniosków (5 decyzji pozytywnych, 3 w trakcie rozpatrywania);
  • pomorskie - tu już wiadomo, że zlikwidowane będą trzy szkoły i jedno przedszkole;
  • zachodniopomorskie - samorządowcy planują zlikwidować 10 szkół - kurator w każdym z przypadków nie miał zastrzeżeń;
  • podkarpackie - procedowanych jest 13 wniosków o likwidacje;
  • kujawsko-pomorskie - wpłynęło 5 wniosków o likwidację szkół - wszystkie rozpatrzono pozytywnie.
Więcej o: