Zamknięta sala gimnastyczna, a nawet basen. Powód? Rekolekcje. "Z poważaniem zespół katechetyczny"

Czy z powodu rekolekcji wielkopostnych może być nieczynny szkolny basen? Jak podaje Gazeta Wyborcza.pl, jest to jak najbardziej możliwe. Podobnie jak zamknięcie na ten czas sali gimnastycznej i odwołanie zajęć. Przy czym jest to działanie nie tylko na szkodę uczniów, a po prostu łamanie prawa.

Aktualnie dla katolików trwa Wielki Post, który dla osób wierzących jest czasem refleksji i przygotowania do Wielkanocy. W tym okresie są też organizowane rekolekcje dla dzieci i młodzieży szkolnej. I nie byłoby jeszcze w tym nic złego, gdyby te spotkania religijne odbywały się wyłącznie w kościele i poza godzinami zajęć, ale niestety tak nie jest. Jak podaje Gazeta Wyborcza.pl, w Szkole Podstawowej nr 56 przy ul. Malczewskiego w Szczecinie na dwa dni 7 i 8 marca przez rekolekcje została zablokowana zarówno sala gimnastyczna, jak i basen. Odwołano również zajęcia, jakie miały się w tym czasie odbyć. To bardzo nie spodobało się jednemu z rodziców, który postanowił zainterweniować w tej sprawie. 

Zobacz wideo Rekolekcje. 4 przypadki, gdy nawet nie wiesz, że twoje prawa mogą być łamane

Zamknięta szkolna sala gimnastyczna i basen. Wszystko to przez rekolekcje wielkopostne

Informacja o tym, że przez dwa dni nie będzie zajęć, a sala gimnastyczna i basen będą niedostępne przez rekolekcje, rodzice otrzymali za pośrednictwem elektronicznego dziennika. Co ciekawe, pod komunikatem nie podpisał się żaden konkretny nauczyciel, a "Zespół Katechetyczny" szkoły. A co z dziećmi, które nie uczęszczają na religię? Te z klas I - IV będą miały w tym czasie zajęcia w bibliotece lub na świetlicy, a starsze normalne lekcje, ale bez nowych treści. To nie podoba się jednemu z ojców, który świadomy łamania prawa przez placówkę, zgłosił sprawę dyrekcji szkoły, a także Fundacji Wolność od Religii. Szkoła niestety jak na razie nie odniosła się do sprawy, za to Fundacja popiera zarzuty stawiane przez rodzica:

  • Szkoła publiczna nie jest miejscem do uprawiania kultu religijnego, a oficjalne kanały komunikacyjne nie służą do jego promocji,
  • dodatkowe lekcje religijnie nie powinny negatywnie wpływać na organizację lekcji. 

A to z tego powodu, że takie działania są łamaniem polskiego prawa i nie powinny mieć miejsca. 

Rekolekcje wielkopostne w szkole. Co może a czego nie może robić placówka edukacyjna?

Zgodnie z zapisem w rozporządzeniu Ministra Edukacji z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, "Uczniowie uczęszczający na naukę religii mają prawo do zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia trzydniowych rekolekcji wielkopostnych, jeżeli rekolekcje te stanowią praktykę danego kościoła lub innego związku wyznaniowego. W czasie trwania rekolekcji szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej". Oznacza to, że szkoła nie może w żaden sposób ingerować w to, kto uczestniczy w rekolekcjach, a więc nie może:

  • organizować rekolekcji ani prowadzić na nie uczniów bez zgody rodzica,
  • zmuszać uczniów i nauczycieli do uczestniczenia w rekolekcjach,
  • sprawdzać obecności podczas spotkań religijnych,
  • zmusić nauczycieli do pilnowania uczniów podczas rekolekcji.

Szkoła może jedyne udostępnić w tym celu pomieszczenia, ale dopiero po odbyciu się wszystkich lekcji danego dnia. Omawiany tekst powstał w redakcji Gazety Wyborczej. Więcej na www. szczecin.wyborcza.pl.

Więcej o: