Ulga na dzieci w 2024 r. Skarbówka pomniejszy podatek o 2700 złotych. Oto co i gdzie trzeba zaznaczyć

Co trzeba zrobić, aby móc skorzystać z ulgi podatkowej na dziecko? Rodzice muszą spełnić kilka warunków oraz zaznaczyć pewne opcje w deklaracji PIT. Jakie to warunki? I co trzeba zaznaczyć w formularzu? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) to preferencja, która umożliwia zmniejszenie podatku do zapłacenia, a w wielu przypadkach uzyskanie sporego zwrotu od fiskusa. Jednak żeby z niej skorzystać, trzeba ręcznie wypełnić odpowiednie rubryki w deklaracji podatkowej, a przedtem spełnić kilka warunków. A co konkretnie rodzice muszą zrobić? Tłumaczymy.

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

Ulga na dziecko 2024. O tym trzeba pamiętać wypełniając deklarację

Rodzice rozliczający się z fiskusem mogą skorzystać z ulgi na dziecko. W przypadku elektronicznej deklaracji powinna ona być uzupełniona automatycznie, ale trzeba pamiętać, że system pobiera dane z formularza z roku poprzedzającego, czyli w tym przypadku 2022 roku. To oznacza, że ulga może nie być odliczona lub jedynie części, dlatego trzeba to sprawdzić ręcznie i ewentualnie zmienić dane. Niekiedy rodzicom nie przysługuje ulga prorodzinna, ale za to mogą skorzystać z tzw. dodatkowego zwrotu od podatku. Jednak ten zwrot nie jest uwzględniany w deklaracji automatycznie. Stąd trzeba samodzielnie wypełnić rubryki w części M w PIT-36 bądź w części I w PIT-37. W obu deklaracjach noszą one tytuł "Dodatkowy zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci". W przypadku e-deklaracji należy wykonać następujące kroki (za serwisem PIT.pl):

  • Wybierz opcję "Dodaj lub zmień ulgi; 
  • Kliknij opcję "Dodaj zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci";
  • Ręcznie wypełnij rubrykę "Składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne";
    (suma kwoty składek ZUS na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne). 

Trzeba przy tym pamiętać, że należy zsumować ręcznie składki z części E - "Odliczenia od dochodu" (składki na ubezpieczenie społeczne z pozycji 106) oraz części G - "Odliczenia od podatku" (składki na ubezpieczenie zdrowotne z pozycji 116). Po wpisaniu sumy tych składek ramka z dodatkowym zwrotem z ulgi na dziecko powinna zostać wypełniona automatycznie.

Ulga na dziecko 2024. Te warunki musi spełnić rodzic, jak i pociecha, aby z niej skorzystać

Aby skorzystać z ulgi na dziecko, trzeba spełnić kilka warunków. Są one następujące:

dla rodziców wszystkie poniższe wymogi:

  • osiągać dochody opodatkowane wyłącznie według skali podatkowej (np. z umowy o pracę).
  • nie mogą przekroczyć następujących progów dochodowych (gdy wychowują jedynaka): osoby niepozostające w związku małżeńskim (w tym przez część roku) - 56 tysięcy złotych oraz małżeństwa i samotni rodzice - 112 tysięcy złotych.

dla dzieci przynajmniej jeden z poniższych wymogów:

  • jest niepełnoletnie,
  • ma od 18 do 25 lat i kontynuuje naukę,
  • nie ma żadnych dochodów bądź nie przekraczają one 19 061,28 złotych rocznie,
  • posiada orzeczenie o niepełnosprawności - ulga przysługuje bez względu na ich wiek oraz osiągane dochody. O ile oczywiście nie pobierają świadczenia opiekuńczego.
Więcej o: