Imię, które córce nadał Andrzej Gołota, znów wraca do łask. W Nigerii noszą je też mężczyźni

Andrzej Gołota wraz ze swoją małżonką doczekali się dwójki potomstwa. Ich dzieci są już dorosłe, jednak imiona, które otrzymali, na nowo zyskują dziś na popularności. Szczególnie w przypadku imienia córki pięściarza. Niewiele osób jednak wie, że chociaż jest to imię żeńskie, w Afryce, a konkretnie w Nigerii - jest nadawane chłopcom.

Córka Andrzeja Gołoty to dziś dorosła kobieta, która robi karierę prawniczą za Oceanem - pracuje w biurze Prokuratora Generalnego w Chicago, a także jest prezeską zarządu Legionu Młodych Polek. Imię, które otrzymała, na nowo zyskuje w oczach wielu rodziców, chociaż przed laty uchodziło za jedno z tych staromodnych i mało oryginalnych. Dziś jest zupełnie inaczej. W 2023 roku nadano je 1878 razy. O jakie imię chodzi? Oczywiście o Aleksandrę.

Zobacz wideo Gołota w Polsce na Suzuki Boxing Night. "Na żonę mogę liczyć"

Andrzej Gołota wybrał dla córki modne imię. Czy wiedział, co oznacza?

O bliskich Andrzeja Gołoty wiemy niewiele. Jego żona Małgorzata prowadzi konto na Instagramie, gdzie chętnie publikuje urywki z ich wspólnego życia, pokazując siebie, męża oraz dorosłe już dzieci. Para wszak doczekała się dwójki potomstwa. Mowa oczywiście o 27-letnim synu Andrzeju i 33-letniej córce Aleksandrze. Oboje spełniają się w pracy zawodowej. Syn pracuje w finansach, córka - podobnie jak mama - zajęła się prawem (pracuje w biurze Prokuratora Generalnego), a także jest prezeską zarządu Legionu Młodych Polek.

 

I to właśnie jej imię, chociaż jeszcze nie tak dawno uchodziło za staromodne i mało oryginalne, dziś na nowo zyskuje w oczach rodziców. Skąd pochodzi? Gdzie szukać jego korzeni? "Imię Aleksandra to imię o starożytnych greckich korzeniach, które oznacza 'obrończynię ludu'. Odnosi się do Aleksandra Wielkiego, który był jednym z najsłynniejszych władców starożytnej Grecji. Imię to jest wciąż popularne w wielu krajach, w tym w Polsce" - czytamy na portalu jakiemie.pl.

W Polsce imię Aleksandra używane jest od XIV wieku, a spopularyzował je Henryk Sienkiewicz, który nazwał tak bohaterkę "Potopu". Imię to ma też swoją wyjątkową patronkę. Mowa oczywiście o św. Aleksandrze z Galacji, która była chrześcijańską męczennicą. Jest dziś uważana za patronkę każdego potrzebującego człowieka. Jest też symbolem obrony własnych przekonań, bo to właśnie niezmienność i stałość tego, co uważała za słuszne, doprowadziło ją do śmierci.

Jako ciekawostkę warto dodać, że imię Aleksandra (w zdrobnieniu Ola) jest imieniem męskim nadawanym w Nigerii.

Aleksandra, czyli Ola. To silna i charyzmatyczna kobieta

Osoby obdarzone tym imieniem, jawią się wielu nam, jako kapryśne i marudne kobiety. Jednak to tylko pozory. "Aleksandra jest silną i odważną osobą, która jest zawsze gotowa stawić czoła wyzwaniom. Jest to osoba, która potrafi zarówno działać samodzielnie, jak i współpracować z innymi. Aleksandra jest inteligentna, zdeterminowana i kreatywna, a jej cechy charakteru są zawsze pozytywne" – czytamy na portalu jakiemie.pl.

Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Ala, Ale, Aleks, Aleksa, Alka, Alosia, Alutka, Aluś, Ola, Oleńka, Oluchna, Olunia, Olusiek, Oluszka, Oluś, Oluśka, Oluńka, ale też takie jak nawet Sandra, czy Sania. Aleksandra imieniny obchodzi 20 marca, 21 kwietnia, 18 maja, 2 października

Więcej o: