Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) to preferencja, która umożliwia zmniejszenie podatku do zapłacenia, a w wielu przypadkach uzyskanie sporego zwrotu od fiskusa. Co do zasady przysługuje na każde dziecko w rodzinie, ale tylko pod warunkiem, że zarówno ono, jak i rodzice spełniają pewne wymogi. Jakie konkretnie? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
Co do zasady ulga na dziecko przysługuje wszystkim rodzicom, mimo to są od tego wyjątki. Muszą oni bowiem spełnić dwa warunki:
Przy czym jak podaje serwis Infor.pl, w przypadku limitu dochodów małżeństw kwota 112 tysięcy złotych jest sumą dochodów obojga małżonków, a nie tylko osoby, która składa deklarację podatkową. I bez znaczenia jest też fakt, czy małżonkowie rozliczają się wspólnie, czy indywidualnie. Stąd trzeba mieć to na uwadze, aby nie wpaść w pułapkę podczas corocznego rozliczenia z fiskusem.
Poza wyżej wymienionymi wymogami wobec rodziców są też warunki, które muszą spełnić dzieci. Stąd ulga prorodzinna przysługuje, gdy pociecha spełnia przynajmniej jeden z poniższych warunków:
Przy czym w przypadku dziecka z niepełnosprawnością ulga przysługuje bez względu na ich wiek oraz osiągane dochody. O ile oczywiście nie pobierają świadczenia opiekuńczego, bo w takim przypadku rodzice nie mogą skorzystać z preferencji.