Posypią się kary dla szkół, które "zaspały" z nowym prawem. Grzywna wyniesie od 1000 złotych w górę

Od tego roku weszło w życie nowe prawo dotyczące standardów ochrony małoletnich. Za niedostosowanie się, można zostać ukaranym przynajmniej grzywną w kwocie od 1000 złotych wzwyż. A kto i za co konkretnie może ponieść takie konsekwencje? Wyjaśniamy.

Co do zasady każda szkoła i przedszkole ma zapewnić uczniom bezpieczeństwo. Jednak od 15 lutego 2024 roku weszło pod tym względem nowe prawo, które nakazuje placówkom edukacyjnym wprowadzić standardy ochrony małoletnich. Mają na to czas do 15 sierpnia bieżącego roku, a po tym terminie organy nadzorcze mają prawo nałożyć karę na taką szkołę czy przedszkole. A za co konkretnie? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo "Miałem sytuacje, kiedy byłem dyskredytowany przez nauczycieli". Rozmowa z Marcinem Kruszewskim "Prawo Marcina" [AUTOPROMOCJA]

Standardy ochrony małoletnich. To musi zrobić każda placówka edukacyjna

Jak podaje serwis Portal Oświatowy.pl, dyrektorzy szkół, przedszkoli i innych placówek edukacyjnych są zobowiązani do wprowadzenia działań zgodnych z ustawą z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Są to następujące działania:

  • wprowadzenie szczegółowych procedur, regulaminów postępowania, działania, interweniowania oraz profilaktyki,
  • skuteczne zapoznanie z treścią i sposobami wdrażania powyższych działań tych, których one dotyczą.

W przypadku niedostosowania się do obowiązujących przepisów organ nadzorczy może nałożyć karę grzywny w kwocie od 1000 złotych wzwyż bądź nawet karę pozbawienia wolności.

Standardy ochrony małoletnich. Za to szkoły i przedszkola mogą zostać ukarane

Kary za nieprzestrzeganie powyżej podanych przepisów są dwie - grzywna w kwocie od 1000 złotych wzwyż oraz kara pozbawienia wolności. Przy czym kara finansowa jest nakładana na placówkę edukacyjną za niewprowadzenie standardów ochrony małoletnich, tzn. procedur, regulaminów postępowania czy profilaktyki. Z kolei kara pozbawienia wolności jest nakładana, gdy placówka edukacyjna zatrudni osobę, która:

  • została prawomocnie skazana w Polsce lub w innym państwie za przestępstwo na tle seksualnym,
  • widnieje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle seksualnym,
  • widnieje w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze.

Za zatrudnienie takiej osoby do pracy, opieki bądź wykonywania jakiejkolwiek czynności wobec osoby małoletniej grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. A także obowiązek uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie do 30 tysięcy złotych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.