Ile to jest -1 do potęgi 89? Znasz odpowiedź na to pytanie? Okazuje się, że nawet słaby uczeń nie ma z odpowiedzią najmniejszego problemu, bo już od najmłodszych lat - przez cały okres edukacji matematycznej - ma wręcz "wbijane do głowy", że tu najważniejsza jest odpowiednia kolejność wykonywania zadań, ale także zasady dotyczące działań na liczbach parzystych i nieparzystych.
To na pozór skomplikowane zadanie, okazuje się, że jest bardzo proste, kiedy zasada do niego licealista, który może nie jest najlepszym w klasie, ale pamięta wszystkie zasady dotyczące wykonywania poszczególnych obliczeń. Problem pojawia się, kiedy przed osobą dorosłą rozpiszemy zadanie. Wielu nie potrafi podać odpowiedzi, która jak się okazuje - wcale nie wymaga skomplikowanych obliczeń. Można ją podać od razu, znając jedną z podstawowych zasad matematycznych.
Działania na potęgach są jedną z umiejętności, która bardzo często wykorzystywana jest na różnych sprawdzianach i egzaminach. Zadanie, które pojawiło się na FB profilu, dość szybko zostało rozwiązane, z podaniem prawidłowej odpowiedzi - jednak jak się okazuje, wielu osobom zajęło to dłuższą chwilę. Zatem jaka jest odpowiedź? Chodzi oczywiście o wynik z działania (-1) do potęgi 89.
Odpowiedź to: - 1. Dlaczego? Skąd ten wynik? Wyjaśnił to jeden z internautów komentujący post. "-1 jest odpowiedzią, ponieważ wykładnikiem jest liczba nieparzysta, więc wszystko, co jest liczbą ujemną, która ma nieparzyste wykładniki, oznacza, że jej odpowiedź jest zawsze ujemna" - napisał w komentarzu.
Dlaczego wynik z potęgowania jest ujemny? Okazuje się, że nie trzeba być tu wcale geniuszem matematycznym, a jedynie wystarcz orientować się we wszystkich zasadach związanych z wykonywaniem działań.
W tym przypadku istotna jest jedna z matematycznych zasad, która mówi o tym, że jeżeli liczbę ujemną podnosimy do potęgi o wykładniku parzystym (tzn. 2, 4, 6, 8, ...), to wynik jest dodatni, jeżeli wykładnik jest nieparzysty, to wynik potęgowania jest ujemny. Tłumacząc to na „chłopski rozum": jeżeli liczbę ujemną podnosimy do potęgi o wykładniku naturalnym nieparzystym, to otrzymujemy liczbę ujemną. Natomiast jeżeli liczbę ujemną podnosimy do potęgi o wykładniku naturalnym parzystym, to otrzymujemy liczbę dodatnią.