• Link został skopiowany

Czy można ochrzcić dziecko bez mszy? Wielu nie wie o tej możliwości. "Tylko męczy się w kościele"

Czy ksiądz może ochrzcić dziecko, ale bez konieczności udziału w nabożeństwie? Jak się okazuje, jest taka możliwość, choć wciąż niewielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę. A jak wówczas wygląda taki chrzest? Wyjaśniamy.
Ksiądz
shutterstock.com/t.max

Co do zasady chrzest dziecka odbywa się podczas uroczystej mszy świętej, podczas której odbywa się między innymi liturgia słowa i liturgia eucharystyczna. Jednak uczestnictwo w takim nabożeństwie wcale nie jest konieczne - można bowiem skorzystać z tzw. zwykłej formy chrztu. A na czym ona polega i co trzeba zrobić, aby ksiądz udzielił dziecku sakramentu bez mszy? Tłumaczymy.

Zobacz wideo Kto może zostać chrzestnym? Są warunki, które trzeba spełnić

Chrzest dziecka bez mszy. Co muszą zrobić rodzice, aby otrzymać zgodę?

Chrzest w formie zwykłej w zasadzie nie różni się niczym od tego samego sakramentu udzielanego w trakcie mszy. Wówczas jedynie nie odprawia się liturgii słowa i liturgii eucharystycznej, a po samym ochrzczeniu dziecka rodzice niekiedy też mogą przystąpić do komunii. Możliwe jest też udzielenie błogosławieństwa. A jedyne, co jest wymagane do chrztu w formie zwykłej to zgoda rodziców. Jednak mimo że jest to szybsze i zwykle mniej kłopotliwe rozwiązanie, to księża wciąż zalecają udzielenie sakramentu w trakcie nabożeństwa, argumentując to tym, że wtedy więcej osób będzie uczestniczyło w uroczystości i rodzice (jak i maluch) będą się czuli częścią wspólnoty. A także, że chrzest w formie zwykłej jest dyskryminacją dzieci nieślubnych. Jednak i tak ostateczna decyzja co do formy chrztu malucha należy do rodziców.

Chrzest bez mszy. Obecnie ta forma sakramentu zyskuje coraz większą popularność

Choć pierwotnie to chrzest podczas mszy był główną opcją, to aktualnie coraz częściej rodzice decydują się na zrezygnowanie z nabożeństwa. Powody są różne, ale najczęściej jest to fakt, że poza mszą cała ceremonia trwa dużo krócej, a dziecko nie będzie się męczyło ani przeszkadzało innym. Innymi przyczynami takiej decyzji są też następujące powody:

  • ukrycie faktu, że chrzczony maluch jest nieco starszy,
  • przeświadczenie, że dziecko nieślubne może być chrzczone tylko poza mszą świętą,
  • nieświadomość rodziców, że pociecha może otrzymać sakrament na innych mszach, wyznaczonych w tym celu specjalnie przez parafię/
Więcej o: