To greckie imię dla dziewczynki było hitem w PRL-u. Dziś w przedszkolach prawie się go nie słyszy

To imię dla dziewczynki, które wzięło się z języka greckiego, było jednym z hitów wśród dzieci, które przyszły na świat za czasów PRL-u. Znane, lubiane i bardzo piękne, więc nic dziwnego, że wielu rodziców decydowało się właśnie na nie. A jak jest dziś? Z roku na rok jego popularność maleje, a blask już nieco przygasa. Czy powróci do rankingu? Czas pokaże.

Teresa, bo o tym imieniu mowa, pochodzi z języka greckiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "mieszkanka wyspy Thera (znanej dziś jako: Santoryn)". I jeśli chodzi o jego korzenie, to można tu śmiało przyznać, że jest to jedno z tych imion, które posiada bardzo długą i bogatą tradycję. Jednak chociaż na nasze ziemie dotarło ono znacznie wcześniej, to spopularyzowane zostało dopiero w okolicy XIV-XV wieku. W Polsce częściej spotykane od wieku XVIII. W 2023 roku otrzymały je tylko 93 dziewczynki.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Teresa - kiedyś hit, a dziś już jego blask nieco przygasa. Czy znów stanie się modne?

Teresa to bardzo ciekawe imię żeńskie, które - jak większość etymologów wskazuje - wzięła się z języka greckiego. Jednak nie do końca jest to pewne, bo jak sądzą niektórzy, imię to wcale nie ma jasnej etymologii. Według jednej z teorii przyjmuje się, że jest to żeńska forma bizantyńskiego imienia męskiego Tarásios, chociaż nie zostało to potwierdzone w źródłach. Inna za to mówi o tym, że Teresa pojawia się najpierw w Hiszpanii, więc to tam trzeba upatrywać jego korzeni. Jeśli chodzi natomiast o jego popularność, to wyraźnie wzrosła ona po kanonizacji św. Teresy od Dzieciątka Jezus (1622 rok).

Co jeszcze wiemy o tym imieniu? W czasach współczesnych prawdziwy renesans przeżywało ono w czasach PRL-u. Szturmem wzięło polskie porodówki, by jednak potem odejść do lamusa. Dziś uchodzi za jedno z tych imion z czasów naszych babć. W 2023 roku nadano je tylko 93 razy i sądząc po statystykach, nic nie wskazuje na to, aby w niedalekiej przyszłości, zainteresowanie nim wzrosło.

"To imię, które przywołuje na myśl życzliwość, ciepło, prawość"

Teresa to wyjątkowe imię, które kojarzy się przede wszystkim z dobrocią i miłością. "Jest to imię, które przywołuje na myśl życzliwość, ciepło, prawość i odpowiedzialność. Osoby noszące to imię są zazwyczaj przyjacielskie, wrażliwe i lojalne. Są one zazwyczaj dobrymi przyjaciółmi i wspaniałymi matkami, które są zawsze gotowe do pomocy" - podaje portal jakiemie.pl.

Znane osoby noszące to imię, to np.:

  • Teresa Lipowska – aktorka;
  • Teresa Torańska – dziennikarka;
  • Teresa Tuszyńska – aktorka, modelka;
  • Teresa Tutinas – piosenkarka;
  • Teresa Żylis-Gara – śpiewaczka operowa.

Teresa imieniny obchodzi: 3 marca, 11 marca, 7 marca, 12 kwietnia, 7 czerwca, 27 czerwca, 6 lipca, 9 sierpnia, 26 września, 1 października i 15 października. Natomiast jeśli chodzi o zdrobnienia, to tymi najpopularniejszymi są: Tereska, Terenia, Teresia, Tera, Tercia, Terunia, Terusia, Teruśka, Teri, Teresinka.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.